18
دسامبر

سمعک دیجیتال چگونه پردازش صدا را متحول کرد

سمعک های دیجیتال امکان تجزیه و تحلیل صدا را به وسیله تراشه کوچک در حین تقویت اصوات محیا می سازند . به عنوان مثال نویز پس زمینه و صدای سوت را می توانند مدیریت کرده و کاهش دهند .

سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال نسل هوشمند سمعک ها می باشد که فناوری های هوشمند را به سمعک آنالوگ اضافه کرده اند. هر سمعک از چهار جز اصلی رسیور یا گیرنده، میکروفون، تقویت کننده و باتری تشکیل شده است.

سمعک های آنالوگ

باتری منبع تولید انرژی می باشد. نسل اولیه سمعک ها یعنی آنالوگ در واقع دارای پردازشگر هوشمند نبود. ویژگی بارز و شاخصه اصلی سمعک دیجیتال پردازشگر دیجیتالی ان می باشد که باعث می شود تا کیفیت صدا بهتر باشد.سمعک دیجیتال علاوه بر پردازشگر دیجیتالی، دارای چندین تکنولوژی خاص می باشد که متناسب با هر برند متفاوت است از جمله می توان به تکنولوژی حذف نویز و حذف فیدبک اشاره کرد.

در سمعک صدا بوسیله میکروفون دریافت می شود و به پردازشگر منتقل می شود. در پردازشگر عملیات های خاص پردازشی صورت می گیرد و هم چنین تقویت صدا صورت می گیرد. در سمعک های دیجیتال در مسیر پردازشی ورود صوت، فیلترهایی وجود دارد که کار انها تبدیل محرک آنلوگ به دیجیتال و بالعکس می باشد.

تبدیل امواج آنالوگ به باینری

صوت مولفه فیزیکی و آنالوگ می باشد. برای پردازش دیجیتالی نیاز به تبدیل محرک آنالوگ به اعداد باینری دیجیتال می باشد.بعد از عملیات های پردازشی صورت گرفته در پایان نیز محرک دیجیتال به انالوگ تبدیل می شود و صوت به رسیور می رسد. میکروفون صدای تقویت شده را مجددا به گوش تحویل می دهد.

تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال چیست؟

سمعک های آنالوگ امواج صوتی را به یک میزان تحت تاثیر قرار می دهند . می کنند. این سمعک ها اساساً همه صداها (مانند گفتار و نویز) را به یک شکل تقویت می کنند و به طور کل ویژگی های سمعک های دیجیتالی هوشمند عبارتست از :

  • تقویت محرک صوت
  • نمونه گیری از محرک صوتی
  • تعداد کانال و باند
  • حذف فیدبک

تراشه های کامپیوتری در سمعک های دیجیتال گفتار و سایر صداهای محیطی را تجزیه و تحلیل می کنند. سمعک‌های دیجیتالی امکان پردازش پیچیده‌تر صدا را در طول فرآیند تقویت می‌دهند که ممکن است عملکرد آن‌ها را در شرایط خاص بهبود بخشد (به عنوان مثال، نویز پس‌زمینه و کاهش سوت).

سمعک های دیجیتال همچنین حافظه های برنامه های متعددی را ارائه می دهند. این روزها اکثر افرادی که به دنبال کمک شنیداری هستند، فقط فناوری دیجیتال را انتخاب می کنند.

ویژگی سمعک های دیجیتالی

جهت پردازش دیجیتالی صوت، در سمعک های دیجیتال فعل و انفعالاتی صورت می گیرد. این ویژگی ها باعث می شود تا عملکرد هوشمند در سمعک های دیجیتال بارز باشد.

نمونه گیری از محرک صوتی

نمونه گیری از سیگنال صوتی در سمعک های دیجیتال، باعث می شود تا سمعک بتواند به صورت واضح تر سیگنال صوتی را از نویز تشخیص دهد. ارتباط مستقیم بین تعداد نمونه گیری و میزان وضوح سیگنال صوتی وجود دارد.

تعداد کانال و باند

در سمعک های دیجیتال با اصطلاحات باند و کانال می توان میزان کارایی سمعک را تا حدودی تشخیص داد. باند مناطق فرکانسی است که در ان میزان بهره یا تقویت سمعک را می توان تنظیم کرد. در مناق فرکانسی کانال نیز می توان گسترده سازی، دایرکشنالیتی یا جهت داری و تراکم یا فشرده سازی را می توان تنظیم کرد.

حداقل تعداد باند و کانال در سمعک های دیجیتال دو می باشد. هر چه تعداد باند و کانال بیش تر باشد عملکرد سمعک دیجیتال نیز بالاتر می باشد و کارایی ان بالاتر می باشد. تعداد باند و کانال بر قیمت سمعک دیجیتال نیز تاثیر دارد.

حذف فیدبک

سمعک های دیجیتال به علت عملکرد بالا و اندازه کوچک تر ممکن است دچار اعوجاج یا فیدبک شود. فیدبک در واقع تداخل کار اجزای سمعک در هم دیگر می باشد. فیدبک باعث می شود تا صدای خروجی سمعک دچار خش خش شود. تکنولوژی های پیشرفته برندهای مختلف باعث حذف فیدبک در سمعک های دیجیتالی می شوند. هر چقدر فیدبک سمعک کمتر شود میزان وضوح سیگنال گفتاری بالاتر می رود.

سمعک نامرئی هوشمند با پردازش دیجیتالی

یکی از سمعک های محبوب IIC می باشد که به سمعک نامرئی شناخته می شود . سمعک نامرئی هوشمند در بند های برتر دنیا دارای مدار پردازشی دیجیتال می باشند .

انواع مدل های مختلف سمعک دیجیتال

سمعک های دیجیتال در انواع مدل پشت گوشی تا داخل گوشی تولید می شوند. در مدل پشت گوشی، بخشی از ان در پشت گوش قرار می گیرد و قالبی نیز در گوش بیمار قرار می گیرد. در مدل داخل گوشی نیز مدل های متفاوت تری از داخل کانال تا نامرئی قرار می گیرد.

قیمت سمعک دیجیتال

نوع سمعک : بسته به اینکه سمعک دیجیتال در کدام مذل باشد قیمت متفات دارد. قیمت سمعک های پشت گوشی با داخل گوشی متفاوت است.

برند سمعک : سمعک های دیجیتال از برندهای متفاوت دارای قیمت های مختلفی می باشند.

تکنولوژی : هر چقدر تکنولوژی های یک سمعک دیجیتال پیشرفته تر باشد قیمت سمعک نیز بیش تر می باشد. به عنوان مثال تکنولوزی ضد آب باعث بیشتر شدن قیمت سمعک دیجیتال می شود.

امروزه تقریبا می توان گفت تمامی سمعک های موجود در بازار از نسل سمعک های دیجیتال می باشند.  عملکرد سمعک دیجیتال بدین گونه است که صدا توسط میکروفون جمع آوری و به پردازشگردیجیتالی فرستاده می شود. پس از پردازش، صدا توسط رسیور به گوش فرستاده می شود. سمعک های دیجیتال دارای مزایای زیادی می باشند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ردیف ویژگی مزیت
1 برنامه هوشمند طراحی شده برای محیط های شنیداری مختلف
2 حذف نویز شناسایی و حذف نویز و بهبود کیفیت و وضوح صدای گفتاری
3 کنترل فید بک شناسایی و حذف فیدبک و جلوگیری از خش خش کردن صدا
4 ضد آب بودن در بعضی از مدل های دیجیتال وجود دارد

 

قیمت سمعک دیجیتال بستگی به معیارهای مختلفی دارد که از آن جمله می توان به برند سمعک، نوع سمعک، تکنولوژی های به کار رفته در آن اشاره کرد.

کلینیک سمعک سایه با کادری مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات شنوایی سنجی و مشاوره سمعک می باشد. جهت کسب اطلاعات بیش تر درباره سمعک های دیجیتال با کلینیک سمعک سایه در ارتباط باشید.

سمعک دیجیتال در یک نگاه

سمعک دیجیتال نسل دوم سمعک ها می باشد که مانند سمعک آنالوگ دارای سه قسمت اصلی رسیور یا گیرنده، میکروفون و پردازشگر می باشد. باتری نیز در تامین انرژی نقش دارد. وجه تمایز اصلی سمعک دیجیتال با آنالوگ در مدار پردازشی آنها می باشد. مدار پردازشی در سمعک های دیجیتال باعث بهبود کیفیت گفتار و وضوح آن می شود. صدا بوسیله رسیور دریافت می شود و به مدار پردازشی فرستاده می شود. بعد از آنالیز، صدا به میکروفون تحویل داده می شود و به گوش می رسد. تکنولوژی حذف فیدبک، کنترل وزوز، تمرکز بر گفتار و ردیابی گفتار از چمله ویژگی های سمعک دیجیتال می باشند.

بهترین سمعک دیجیتال متعلق به کدام برند است ؟

در حال حاضر تمامی کمپانی های برند سمعک در حال ارتقاء مدار پردازشی تعبیه شده در محصولات خود هستند . رقابتی نزدیک در میان شرکتهایی مانند استارکی ، ریساند ، فوناک ، اتیکن ، ویدکس و غیره در تولید بهترین سمعک دیجیتال با پشتیبانی و خدمات پس از فروش مطلوب تر که در نهایت تصمیم گیری را راحت تر خواهد نمود .