عفونت گوش

یکی از معمول ترین و رایج ترین بیماری های دوران کودکی، عفونت گوش می باشد. امارها نشان می دهد بیش ترین دلایل ارجاع کودکان به پزشک در زیر دو سال، عفونت گوش میانی می باشد. عفونت گوش میانی را به نام اوتیت میانی می شناسند. در 60 درصد موارد اوتیت میانی به صورت خود به خود درمان می شود اما اگر درمان نشود ممکن است صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. بعضی از کودکان به صورت ذاتی مستعد اوتیت مدیا هستند که از نشانه های ان می توان به شش بار ابتلاء به بیماری در زیر شش ماهگی دانست.

نقش شیپور استاش

 

یکی از عواملی که در ایجاد اوتیت میانی بسیار موثر است درگیری های شیپور استاش است. برای شیپور استاش سه وظیفه مهم ذکرشده است:

 .حفاظت از گوش میانی در برابر حمله میکروارگانیسم ها

 .خروج ترشحات از گوش میانی

 .متعادل کردن فشار هوا در فضای گوش میانی و نازوفارنکس

 

شیپور استاش در کودکان کوتاه و عمدتا غضروفی می باشد. زاویه ان حدود ده درجه است در حالی که در بزرگسالان بلند تر و زاویه 45 درجه می باشد که باعث حفاظت بیش تر از گوش میانی می شود.


مشاوره آنلاین درمان وزوز گوش

شیپور استاش و عفونت گوش میانی

بد عملکردی شیپوراستاش یکی از مهمترین دلایل پیشرفت اوتیت میانی برشمرده می شود. زمانی که شیپور استاش به دلایل مکانیکی یا عملکردی، کارایی مناسبی ندارد، هوای محبوس شده در گوش میانی توسط مخاط جذب و باعث ایجاد فشار منفی و نهایتا  ایجاد مایع در گوش میانی می شود که این همان عفونت گوش میانی با ترشح است که علامتی از عفونت در آن دیده نمی شود.

عفونت مزمن در لوزه ها و بافت آدنویید می تواند ساختارهای مجاور خود را تحت تأثیر قرار دهد و التهاب آنها منجر به انسداد پایه یا دهانه شیپور استاش شود، در نتیجه این وضعیت می تواند باعث انسداد مکانیکی یا دخالت در عملکرد پلاستیکی کوچک و شیپوراستاش شود. بد عملکردی شیپوراستاش اغلب به صورت غیرمستقیم توسط قرار دادن لوله تهویه توخالی(ونت)  در داخل پرده تمپان درمان می شود.

 

عفونت گوش و تاثیر آن بر شنوایی

اگر بخواهیم به صورت ساده تاثیر عفونت گوش بر شنوایی را بدانیم ابتدا باید به بررسی مسیر عبور صوت از گوش به سمت مغز بپردازیم. صوت و گفتار توسط لاله گوش جمع آوری می شوند و از طریق مجرای شنوایی خارجی به سمت پرده گوش فرستاده می شوند. پرده گوش یا پرده صماخ مرز بین گوش خارجی و میانی می باشد. صوت باعث ارتعاش پرده گوش می شود. استخوانچه های گوش( چکشی، سندانی، رکابی) در ارتباط با پرده گوش می باشند. ارتعاش پرده گوش باعث ارتعاش استخوانچه های گوش میانی می شود و این ارتعاش به درون گوش داخلی فرستاده می شود. سلول های موئی گوش داخلی صوت را به الکتریسیته تبدیل می کنند این پیام الکتریکی پس ازعبور گذرگاه های مختلفی به سمت مغز فرستاده می شوند و مغز پیام را درک و تفسیر می کند.

با توجه به مسیر ذکر شده، هر مانعی در این مسیر باعث اختلال در عبور پیام شود منجر به کم شنوایی می شود.

عفونت گوش میانی که به اوتیت مدیا معروف است باعث تجمع مایع در درون گوش میانی می شود. این مایع باعث می شود تا حرکت استخوانچه های گوش میانی کند شود. کند شدن حرکت استخوانچه ها باعث اختلال در عبور پیام صوتی می شود. عفونت هم چنین بر حرکت و ارتعاش پرده گوش نیز تاثیر می گذارد.


احتمالا بعد از خواندن این مطلب این سوال در ذهن شما بوجود امده است که اگر فرزند من یک یا مجموعی از علائم اوتیت یا عفونت را داشته است باید چکار کنم؟


عفونت گوش و سمعک نامرئی

عفونت گوش مداوم یکی از محدودیتهای استفاده از سمعک نامرئی می باشد . به دلیل قرار گیری سمعک نامرئی IIC در داخل مجرای گوش ، اگر دچار عفونت مکرر گوش هستید در این زمینه باید با متخصص شنوایی خود صحبت کنید .

ادیومتر بعد از بررسی نوع و میزان کم شنوایی از طریق بررسی نوار گوش ، در نهایت با توجه به موارد مرتبط دیگر مانند انواع بیماریهای پوستی ، عفونت گوش و غیره ، برای شما درباره استفاده یا عدم استفاده از سمعک های داخل مجرای گوش توصیه هایی را خواهد داشت .

متخصصین گوش و حلق و بینی

دکتر حسن شایان متخصص گوش و حلق وبینی

دکتر حسن شایان
جراح و متخصص گوش , حلق , بینی و سر و گردن , جراح زیبایی بینی و جراح آندوسکوپیک سینوس ها

آدرس کلینیک : رسالت , چهارراه سر سبز , جنب مترو , ساختمان پزشکان سرسبز طبقه 5 , واح 20
شماره تماس : 09395353393


دکتر محمود سواد کوهی متخصص گوش و حلق وبینی

دکتر محمود سواد کوهی
جراح و متخصص گوش , حلق , بینی و سر و گردن , لیزر حنجره , آندوسکوپی سینوس , پلاستیک بینی

آدرس کلینیک روزهای زوج : سعادت آباد ,خیابان سرو شرقی , نرسیده به میدان فرهنگ , روبروی بیمارستان پارسیان , خیابان رشادت , پلاک 4
شماره تماس : 09395353393


دکتر یحی قنبری متخصص گوش و حلق وبینی

دکتر قربانی
متخصص گوش و حلق و بینی

آدرس کلینیک : اکباتان - بلوار اصلی - فاز یک بن بست طوس - ساختمان پزشکان طوس طبقه اول
شماره تماس : 09395353393


عفونت گوش در کودکان

ابتدا یادمان باشد که طبق آمار هر نوزاد در مرحله نوزادی و کودکی یک یا چند بار مبتلا به عفونت گوش می شود که با درمان به موقع و پیشگیری های لازم مشکل برطرف می شود. اگر نوزاد شما یکی از علائم را بروز می دهد حتما موضوع را سریعا با پزشک اطفال در میان بگذارید. به هیچ وجه اقدام به خود درمانی یا درمان خودسرانه نکنید. کودکان در مقابل مصرف آنتی بیوتیک مقاوم نیستند.

ممکن است درمان خودسرانه به نوزاد آسیب برساند. حس شنوایی در مرحله نوزادی بسیار ضروری است. گفتار کودک در آینده ماحصل خوب شنیدن در دوران نوزادی است. عفونت گوش ممکن است باعث کم شنوایی ملایم تا متوسط در کودکان شود که اگر درمان به موقع صورت نگیرد بر گفتار کودک تاثیر خواهد گذاشت.

بعد از مراجعه به پزشک اطفال، حتما دوره درمان را کامل بگذرانید. کودکان نمی توانند درد خود را به زبان آورند به همین دلیل باید علائم اوتیت را دانست و در صورت مشاهده این رفتارها در نوزادان یا خردسالان، سریعا به پزشک مراجعه کرد.

کم شنوایی ناشی از عفونت گوش میانی از نوع کم شنوایی انتقالی است.( برای مطالعه بیشتر به مطلب انواع کم شنوایی مراجعه کنید)

کم شنوایی ناشی از عفونت گوش میانی معمولا موقتی است و بعد از درمان شنوایی به وضعیت عادی برمی گردد. اگر عفونت درمان نشود می تواند عوارض جدی تری از از قبیل تمپانواسکلروزیس را به دنبال داشته باشد. در تمپانواسکلروزیس، پرده گوش سفت می شود و از خاصیت تحرک و انعطاف پذیری آن کاسته می شود.

 

به صورت کلی درباره کم شنوایی ناشی از عفونت گوش می توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • کم شنوایی موقتی است و معمولا بعد از درمان برطرف می شود.
 • کم شنوایی از نوع انتقالی است.
 • کم شنوایی ناشی از عفونت در کودکان شایع تر است.

 

تشخیص اوتیت مدیا:

استفاده از اتوسکوپ پنوماتیک

تمپانومتری : به عنوان آزمون تأییدکنند  برای اوتیت میانی با ترشح استفاده شود 

 ارزیابی شنوایی: برای کودکان با اوتیت میانی دو طرفه 3 ماه ارزیابی دورهای پیشنهاد می شود 

 آزمون دیاپازونی و رفلکس آکوستیک : هیچ پیشنهادی در مورد رفلکس آکوستیک بهعنوان غربالگری یا تشخیص اوتیت داده نشده است و همچنین استفاده از دیاپازن برای کودکان جوان اصلا  توصیه نمی شود.

درمان اوتیت میانی

درمان اوتیت میانی بعد از 3 ماه

  اگر کودک شنوایی طبیعی داشته باشد (آستانه های شنوایی کمتر از20 دسی بل باشد) مشاهده و آنتی بیوتیک درمانی انتخاب می شود.

اگر کودک کم شنوایی دو طرفه 20 دسی بل و یا بیش تر داشته باشد، آنتی بیوتیک درمانی و میرنگوتومی با لوله تهویه انتخاب شود.

 

درمان اوتیت میانی بعد از 4 تا 6 ماه:

میرنگوتومی با لوله تهویه برای اوتیت میانی با ترشح پیشنهاد می شود

 

لوله تهویه( ونت )

در بسیاری از موارد  برای درمان اوتیت در کودکان از لوله های تهویه استفاده می کنند که باید چندین نکته راجع به این لوله ها مد نظر قرار گیرند:

  لوله تهویه  موجب آسیب جدی به پرده تمپان نمی شود و پس از برداشتن هم بر شنوایی اثری نخواهد داشت.

اگر لوله تهویه درست جاگذاری شود در داخل گوش میانی نمی افتد (لوله به صورت طبیعی بعد از 6 تا 18 ماه می افتد)

لوله تهویه عفونت گوش را درمان نمی کند بلکه فقط به صورت موقت تهویه مناسب برای گوش میانی را ایجاد

می کند و باگذشت زمان به صورت طبیعی بیرون می افتد.

مقایسه های آستانه های شنوایی قبل و بعد از عمل هنگام جاگذاری لوله تهویه مدرک مهمی دال بر بهبود شنوایی است.

 

علت و نحوه درمان عفونت گوش

عفونت گوش یکی از بیماری های شایع در دوران نوزادی و کودکی می باشد. کم شنوایی ناشی از عفونت گوش می تواند باعث اختلالات گفتاری در کودکان شود. متناسب با منطقه ای از گوش که درگیر عفونت شود درمان متفاوتی می تواند داشته باشد.عفونت گوش را با نام علمی اوتیت می شناسند. صدا از طریق گوش خارجی و گوش میانی به حلزون می رسد. هر گونه مانع در انتقال صدا می تواند باعث کم شنوایی شود. در جدول زیر به معرفی انواع عفونت گوش، علائم و علل و درمان آن می پردازیم:


انواع عفونت گوش علائم علت درمان
عفونت گوش خارجی درد لاله گوش خارش و سوزش گوش وجود دبری یا اجسامی در کانال گوش خارجی قرمزی کانال گوش خارجی تب و لرز باکتری ها و قارچ ها درمان انتی بیوتیکی و تجویز انتی بیوتیک شست و شوی گوش و تحلیه ترشحات و عفونت مجرای گوش تجویز دارو از جمله کورتون
عفونت گوش میانی عفونت در گوش میانی می تواند همراه با علائمی باشد: تب و لرز شدید و ضربانی در گوش به ویژه در شب کم شنوایی موقتی یا دائمی پارگی پرده گوش(صماخ) خروج ترشحات زرد و متمایل به سیاه از گوش باکتری ویروس قارچ عفونت سینوسی عفونت های گلو درمان اوتیت میانی بعد از 3 ماه اگر کودک شنوایی طبیعی داشته باشد (آستانه های شنوایی کمتر از20 دسی بل باشد) مشاهده و آنتی بیوتیک درمانی انتخاب می شود. اگر کودک کم شنوایی دو طرفه 20 دسی بل و یا بیش تر داشته باشد، آنتی بیوتیک درمانی و میرنگوتومی با لوله تهویه انتخاب شود. درمان اوتیت میانی بعد از 4 تا 6 ماه: میرنگوتومی با لوله تهویه برای اوتیت میانی با ترشح پیشنهاد می شود درمان انتی بیوتیکی قطره های گوش و مسکن درمان عفونت گوش باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.
عفونت گوش داخلی گوش داخلی به علت داشتن محافظ استخوانی کمتر در معرض عوامل عفونی قرار می گیرد. عفونت گوش داخلی بیشتر مربوط به اختلالات دهلیز و حلزونی می شود. از علائم عفونت گوش داخلی می توان به اختلالات تعادلی و کم شنوایی اشاره کرد. - نحوه درمان این عفونت گوش داخلی کاملا تخصصی می باشد و زیر نظر پزشک متخصص می بایست انجام شود

عفونت گوش میانی

گوش به عنوان یکی از اندام های مهم بدن می تواند درگیر عوامل بیماری زا و عفونت زا از جمله ویروس ها و باکتری هاشود. از جمله بیماری های شایع دوران کودکی عفونت گوش به ویژه عفونت گوش میانی می باشد. گوش از سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش درونی تشکیل شده است. التهاب گوش میانی را اوتیت مدیا(otitis media) می نامند.

اوتیت مدیا معمولا در سن 6 تا 24 ماهگی رخ می دهد. طبق آمار حدود 70 درصد کودکان زیر سه سال و 80 درصد کودکان زیر پنج سال اوتیت مدیا را تجربه کردهاند.

بیماری اوتیت مدیا یا عفونت گوش میانی در پسران شایع تر می باشد.

عوامل موثر بر اختلالات گوش میانی

 • ﺳﺎﺑﻘﮫ ﺿﺮﺑﮫ و ﺟﺮاﺣﯽ
 • ﻧﺎھﻨﺠﺎری ﺳﺎﺧﺘﺎری
 • ﺳﺎﺑﻘﮫ اﺑﺘﻼ ﺑﮫ اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎ
 • ﺳﺎﺑﻘﮫ ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ اﺑﺘﻼ ﺑﮫ اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎ
 • در ﻣﻌﺮض ﺳﯿﮕﺎر ﺑﻮدن
 • آﻟﺮژی
 • ﻋﻔﻮﻧﺖ ھﺎی ﺳﯿﻨﻮس ھﺎ
 • ﻋﻔﻮﻧﺖ ھﺎی ﮔﻠو

عفونت گوش مبانی یا اوتیت مدیا دارای انواع مختلفی است که در زیر به انواعآنها اشاره می کنیم:

 • اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺳﺮوز
 • اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﭼﺴﺒﯽ
 • اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﭼﺮﮐﯽ
 • اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺣﺎد
 • اتیت Adhesive
 • اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﻣﺰﻣﻦ
 • اﺗﯿﺖ ﻣﺰﻣﻦ ﭼﺮکی

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺳﺮوز

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺳﺮوز علت مراحل درگیری
ﺗﺠﻤﻊ ﻣﺎﯾﻊ رﻗﯿﻖ ﻏﯿﺮ ﭼﺮﮐﯽ در ﺣﻔﺮه ﺗﻤﭙﺎن(حفره گوش میانی) ﻋﻔﻮﻧﺖ راههای ﺗﻨﻔﺴﯽ ﻓﻮﻗﺎﻧﯽ
آﻟﺮژی
ھﺎﯾﭙﺮﺗﺮوﻓﯽ آدﻧﻮﺋﯿﺪ
ﺗﻮﻣﻮرھﺎی ﻧﺎزوﻓﺎرﻧﮑﺲ
ﺷﮑﺎف ﮐﺎم
1-اﺧﺘﻼل ﺷﯿﭙﻮر اﺳﺘﺎش
2-اﯾﺠﺎد ﻓﺸﺎر ﻣﻨﻔﯽ
3-تراوش مایع از گوش

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﭼﺴﺒﯽ

به دنبال اوتیت مدیای سروز رخ می دهد. غلظت ترشحات بالا می رود. غلظت ترشحات به صورت تدریجی بالا می رود.

اتیت مدیای چرکی

به دنبال اتیت مدیای چسبی رخ می دهد. هنگامی که عوامل بیماری زا به ترشحاتحمله کنند اتیت مدیای چرکی رخ می دهد.

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺳﺮوز علت مراحل درگیری
تهاجم ﻋﺎﻣﻞ ﺑﯿﻤﺎرﯾﺰا ﺑﮫ ﺗﺮﺷﺤﺎت ﺑﺪﻟﯿﻞ تهاجم ﻋﺎﻣﻞ ﺑﯿﻤﺎرﯾﺰا ﺑﺼﻮرت ﻋﺎرﺿﮫ ﻋﻔﻮﻧﺖ راههای ﺗﻨﻔﺴﯽ ﻓﻮﻗﺎﻧﯽ، ﺳﺮﺧﮏ، ارﯾﻮن، دﯾﻔﺘﺮی، ﺳﯿﺎﺳﺮﻓﮫ، ﻣﺨﻤﻠﮏ ﺑﺎ ﻧﻔﻮذ ﻋﺎﻣﻞ ﺑﯿﻤﺎرﯾﺰا از ﺑﯿﺮون ﻧﻈﯿﺮ ﺷﻨﺎ ﮐﺮدن ﻓﺮد دﭼﺎر ﭘﺎرﮔﯽ ﭘﺮده در آب های آﻟﻮده می شود. اﺳﺘﺮﭘﺘﻮﮐﻮک
ھﻤﻮﻓﯿﻠﻮس
ﭘﻨﻮﻣﻮﮐﻮک

اتیت مدیای حاد

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺳﺮوز علت مراحل درگیری
تهاﺟﻢ ﻋﺎﻣﻞ ﺑﯿﻤﺎرﯾﺰای دﺳﺘﮕﺎه ﺗﻨﻔﺲ ﻓﻮﻗﺎﻧﻲ ﺑﮫ ﻻﯾﮫ ﻣﺨﺎﻃﯽ ﮔﻮش ﻣﯿﺎﻧﯽ از ﻃﺮﯾﻖ ﻧﺎزوﻓﺎرﻧﮑﺲ شایع در کودکی از سن 6 تا 36 ماهگی بویژه در زمستان ﻣﺮﺣﻠﮫ ﭘﺮ ﺧﻮﻧﻲ
مرحله Exudation
مرحله Suppuration
ﻣﺮﺣﻠﮫ بهبودی

اتیت Adhesive

 • از جمله علائم این اتیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • داخل رفتگی پرده تمپان یا پرده گوش
 • چسبیدن پرده گوش روی دیواره داخلی حفره گوش
 • از بین رفتن عملکرد پرده گوش

اتیت مدیای مزمن

این نوع از اتیت به دنبال اتیت های مکررر معالجه نشده بوجود می آید. از نظر علمی بادرمان مناسب, معمولا یک تا سه ماه بعد علائم ترشحات از بین می رود. در صورتی که ترشحات بیش از سه ماه باقی بماند و پرده گوش سالم باشد اتیت مزمن رخ می دهد.

عوامل عفونی می تواند هم به گوش خارجی و هم به گوش داخلی حمله کنند. برای تشخیص اتیت خارجی از اتیت میانی می توان فاکتورهای افتراقی بین آنها در نظر گرفت.

عوارض اتیت 

 • ﻣﺎﺳﺘﻮﺋﯿﺪﯾﺖ
 • ﻓﻠﺞ ﻋﺼﺐ ﺻﻮرﺗﯽ
 • ﻻﺑﯿﺮﻧﺘﯿﺖ
 • ﻣﻨﻨﮋﯾﺖ
 • آﺑﺴﮫ و ﺗﺮوﻣﺒﻮز ﺳﯿﻨﻮس های ورﯾﺪی

 

درمان اتیت

 • داروهای مسکن
 • داروهای تب بر
 • داروهای ضد احتقان و ضد حساسیت
 • آنتی بیوتیک

نکته بسیار مهم: داروها باید با تجویز پزشک معالج باشند.

 


در صورتی که اتیت به درمان دارویی جواب ندهد راه حل درمان جراحی است. جراحی برای اتیت در موارد زیر صورت می گیرد:

عدم بهبودی علیرغم 12 هفته درمان دارویی

سه بار ابتلا به اتیت در فاصله شش ماه و یا چهار بار ابتلا در فاصله یک سال

اتیت دو طرفه در کودکان

اتیت در کودکان مستعد( شکاف لب و کام،سندرم های جمجمه ای صورتی، سندروم داون)


واکس گوش و عفونت گوش

جرم یا موم اصطلاحاتی که برخی درباره واکس گوش مورد استفاده قرار می دهند . واکس گوش جهت جلوگیری از ورود گردوه غبار ، باکتری ها و سایر میکروب ها مفید می باشد .

اما در صورت تجمع بیش از حد در کانال گوش این جرم می تواند آسیب ها و عوارضی را به همراه داشته باشد . که یکی از آنها ایجاد کم شنوایی ، وزوز و در برخی موارد عفونت گوش است . که به خصوص این موارد برای افرادی که از سمعک نامرئی استفاده می کنند مشکل ساز می باشد .


سینوزیت و عفونت گوش

سینوس ها فضاهای خالی ابین برخی از استخوان ها هستند که معمولا از هوا پر شده اند و در زمینه آنها غشاء مخاطی وجود دارد. سینوس ها در بیش تر نقاط صورت از جمله گونه ها، فک و پیشانی وجود دارند. بسته به اینکه سینوس های کدام محل درگیر شوندف علائم آن نیز متفاوت است. درگیری سینوس های بالای پیشانی باعث درد در نواحی بالا ابرو می شود. درگیری سینوس های فکی باعث درد در همین نواحی می شود.

سینوس اسنفوئید از جمله سینوس هایی است که در صورت درگیری می تواند باعث درد گوش و عفونت در گوش شود. از دیگر علائم درگیری این سینوس می توان به درد گردن، درد در پشت چشم ها یا در بالای سر اشاره کرد. دود سیگار یکی از عواملی است که می تواند در کودکان به صورت همزمان باعث سینوزیت و عفونت گوش میانی شود. درمان سینوزیت معمولا دارویی است و پزشک معالج با توجه به مراحل بیماری، اقدام به تجویز دارو می کند.


لوزه ها و عفونت گوش

لوزه های شامل بافت های نرمی که محل تجمع آنها بیش تر در قسمت انتهایی دهان می باشد. ورم وعفونت در این مکان می تواند باعث تب، درد گلو، احساس خستگی و... شود. عفونت گوش یکی از شایع ترین علل ارجاع کودکان به پزشک می باشد. گوش کودکان به علت ساختار خاص آناتومیکی مستعد عفونت می باشد. یکی از لوزه های مستعد عفونت در کودکان، لوزه سوم می باشد.بزرگی لوزه سوم می تواند باعث عفونت گوش شود.

نقش لوزه سوم در ایمنی بدن بسیار تاثیر گذار است و مکان ان در پشت بینی قرار دارد. لوزه سوم در نزدیکی شیپور استاش قرار دارد. شیپور استاش رابط بین دهان و گوش میانی است. هر گونه انسداد در شیپور استاش می تواند باعث عفونت گوش میانی شود. در صورت وروم و عفونت لوزه سوم، دهانه شیپور استاش مسدود می شود و همین امر باعث بروز عفونت در گوش میانی می شود. یکی از علل های اصلی عفونت گوش میانی، در واقع انسداد شیپور استاش بوسیله ورم لوزه سوم است. درمان های دارویی راه اولیه درمان می باشد و در صورت حاد شدن عفونت، ممکن است عمل جراحی و برداشتن لوزه توسط پزشک انجام گیرد.


عفونت گوش می تواند باعث وزوز گوش شود

علل های مختلفی باعث وزوز می شوند. یکی از علل های وزوز، عفونت گوش می باشد. عفونت گوش شایع ترین علت ارجاع کودکان به پزشک می باشد. بزرگسالان نیز به علت های مختلفی از جمله شنا کردن در آب های آلوده، محیط های آلوده، باکتری ها و ویروس ها ممکن است به بیماری عفونت گوش مبتلا شوند. وزوز نشانه یک بیماری است. وجود مایع در گوش میانی علاوه بر کم شنوایی، وزوز هم به دنبال دارد. التهاب گوش میانی باعث ایجاد وزوز ضربانی می شود. سرایت عفونت گوش میانی به گوش داخلی نیز ممکن است باعث ایجاد وزوز شود.

اگر وزوز ناشی از عفونت گوش برگشت پذیر باشد، با درمان عفونت گوش، وزوز نیز از بین می رود و در صورتی که عفونت شدید باشد ممکن است وزوز برگشت ناپذیر شود.


هندزفری می تواند باعث عفونت گوش شود؟

استفاده کردن از هندزفری و هدفون در بین جوانان بسبار شایع است. هندزفری اثرات زیان باری بروی شنوایی می تواند داشته باشد. سلول های موئی گوش داخلی بسیار حساس می باشند. استفاده از هندزفری با صدای بلند می تواند به سلول های موئی آسیب برساند. ناشنوایی ناشی از هندزفری ابتدا ممکن است به صورت وزوز بروز کند استفاده مداوم از هندزفری باعث عفونت گوش می شود. به علت ثابت ماندن هندزفری در گوش، ممکن است عفونت قارچی یا باکتری در گوش خارجی ایجاد شود. این عفونت ممکن است به ساختار گوش خارجی آسیب بزند و مسیر ورود صدا را تحت تاثیر قرار دهد.سردرد و سرگیجه از دیگر عوارض استفاده مداوم از هندزفری می باشد.