18
دسامبر

سمعک ضدآب و مقاوم در برابر رطوبت

سمعک ضد آب با تکنولوژی نانو مناسب برای مناطق بومی دارای رطوبت . همچنین این تکنولوژی براساس رتبه IPX میزان مقاومت محصول در برابر نوع پاشش آب بر روی آن را مشخص می کند .

سمعک ضد آب

از جمله راههای نفود ناپذیر کردن سمعک در مقابل آب استفاده از پوشش نانو می باشد. فناوری نانو امروزه در بسیاری از صنعت ها وارد شده است و طبیعی است که به کمک صنعت سمعک نیز بیاید. این پوشش مانع از نفوذ آب و جرم گوش و ترشحات گوش به سمعک می شود. پوشش نانو به دو صورتordinary و integrity وجود دارد. در نوع اول پوشش نانو فقط خارجی سمعک را می پوشاند و در نوع دوم علاوه بر قسمت خارجی،قسمت داخلی نیز توسط فناوری پوشش داده می شود.

از راههای جدید تر استفاده از فناوری نانو، پوشش کامل سمعک می باشد. در این روشتمامی اجزاء سمعک از جمله رسیور، میکروفون و چیپ در برابر ای و تغییرات دمایی مقاوم هستند. لایه پلی مری از نانو به ضخامت 60 تا 80نانومتر مورد استفاده قرار می گیرد.

معیارهای استاندارد ضد آب

بعضی از برندها با دارا بودن تکنولوژیIP68 و IP67 اقدام به مقاوم سازی سمعک های خود در برابر آب و گرد و غبار نموده اند. از جمله این برندها می توان به زیمنس و فوناک اشاره کرد.در مورد تکنولوژی IP باید توجه داشت که دارای دو معیار مقاومت نسبت به آب و مقاومت نسبت به گرد و غبار می باشد. معیار اول که عددی بین 0 تا 6 است سطح حفاظت از جسم در برابر گرد و غبار را نشان می دهد. عدد دوم که بین 0 تا 8 می باشد سطح حفاظت در برابر آب را نشان می دهد.

کاربرد سمعک ضد آب

محیط های مرطوب باعث می شود تا اجزاء الکتریکی کاربرد خود را از دست دهند. برای حفاظت از سمعک باید پوشش ضدآب اجازه ورود اب به سمعک را ندهد.در مجیط هایی از جمله موارد زیر سمعک ضدآب کاربرد بسیاری دارد:

ترشح مداوم گوش : گاهی عفونت ها باعث می شود تا مایع عفونت در درون کانال گوش به صورت مداوم وجود داشته باشد. در صورت استفاده از سمعک عادی، ممکن است به علت نفوذ ترشح، سمعک از کار بیفتد و به اصطلاح بسوزد.

محیط های کاری مرطوب : بعضی از افراد مجبورند در محیط هایی کار کنند که رطوبت زیاد دارد. استفاده از سمعک ضد آب در چنین مواردی بسیار مفید می باشد.

شنا و استخر: استفاده از سمعک در محیط استخر ممکن است باعث از کار افتادن سمعک شود. امروزه برخی از برندها ادعا می کنند که سمعک های ضد اآب انها تا عمق سه متری نیز در برابر اب مقاوم باشند.

محیط بارانی: یکی از مشکلات افراد با نقص شنوایی و کاربر سمعک محدودیت در استفاده از سمعک در روز بارانی می باشد. در چنین مواردی می توان از سمعک ضد آب استفاده کرد.

کارایی سمعک ضد آب برای افراد زیر بیش تر است:

  • کودکانی که شاید نتوانند در برابر آب از سمعک خود محافظت کنند
  • افراد سالمند
  • افرادی که ترشح گوش مداوم دارند
  • افرادی که عغونت گوش شدید دارند

کلینیک سمعک سایه با سه شعبه در شمال، شرق و غرب تهران اماده ارایه بهترین انواع سمعک از جمله سمعک هوشمند و سمعک وایرلس و خدمات پس از فروش می باشد. تمامی مدل سمعک های برندهای مختلف در این کلینیک موجود می باشد

سمعک هوشمند ضد آب در هر خانواده از سمعک های برندهای مختلف در کلینیک سمعک سایه موجود است.

سمعک ضد آب با تکنولوژی نانو

ورود پوشش سمعک با تکنولوژی نانو به صنعت وسایل کمک شنیداری باعث ارائه سمعک های ضد آب از طریق برندهای معروف شده است. سمعک های مقاوم در برابر آب و هوشمند باعث شده است تا بیماران بتوانند از سمعک خود در محیط های مختلفی از جمله محیط های مرطوب استفاده کنند.

محیط های مرطوب و گوش های دارای عفونت مکرر از جمله موارد منع استفاده از سمعک های داخل مجرای گوش بودند . که با تکنولوژی ضد آب تا حدود زیادی این مشکل حل شده است. تکنولوژی نانو و مقاوم در برابر رطوبت آب می تواند در انواع مدل های سمعک از پشت گوشی تا داخل گوشی به کار رود. این تکنولوژی باعث مقاوم شدن سمعک به رطوبت می شود و باعث محافظت و طول عمر بیشتر سمعک کاربر می شود ، اما با این وجود سمعک ضد آب برای افراد زیر توصیه بیش تری می شود :

قیمت سمعک ضد آب متناسب با برند و نوع سمعک متفاوت است.

سمعک ضدآب  دارای ویژگی های زیادی می باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ردیف ویژگی مزیت
1 ضد آب بودن استفاده در محیط های مختلف شنیداری
2 پوشش نانو استفاده از سمعک در محیط های مختلف و مرطوب
3 توانایی ارتباط با موبایل هوشمند ارتباط با موبایل هوشمند از طریق اپلیکیشن
4 توانایی ارتباط با موبایل هوشمند ارتباط با موبایل هوشمند از طریق اپلیکیشن
5 کنترل فید بک شناسایی و کنترل فیدبک در سمعک
6 حذف نویز حذف نویز و کمک به بهبود کیفیت و وضوح گفتار
7 پردازش دو گوشی کمک به شنوایی دو گوشی و بهتر شنیدن اصوات

سمعک ضد آب در یک نگاه

بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی احساس می کنند که در مورد کارهایی که می توانند انجام دهند، محدود می شوند. دستگاههای کمک شنیداری نیاز به مراقبت ویژه دارند . به عنوان مثال، سمعک ها باید از آب دور نگه داشته شوند، زیرا می تواند به دستگاه ها آسیب برساند. با این حال، این دیگر مشکل جدیدی برای سمعک ضد آب نخواهد بود. این دستگاه های مدرن هستند که به آب و گرد و غبار مقاوم هستند. شما می توانید شنا کنید، در باران راه بروید و با آرامش خاطر در زیر آب دوش بگیرید و اطمینان داشته باشید که سمعک ضد آب دچار کوچکترین اختلالی نخواهد شد .

در ادامه راههای بررسی میزان مقاومت سمعکها در مقابل آب را بررسی خواهیم کرد . رتبه بندی IPX یکی از روشهای معتبر برای ارزیابی این نوع سمعکها می باشد .

رتبه بندی IPX برای سمعک های ضد آب

اگر به دنبال خرید سمعک ضد آب هستید ، همیشه باید رتبه IPX محصول را بررسی کنید. بنابراین باید بدانیم دقیقا رتبه IPX دقیقاً چیست؟

سمعک های مدرن قبل از اینکه برای خرید عمومی تأیید شوند ، باید مراحل سختی را طی کنند. این آزمایشات توسط آزمایشگاههای مستقل و معتبر مطابق با استانداردهای کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) انجام می شود ، که بر اساس میزان مقاومت آن در برابر آب ، گرد و غبار و سایر ذرات خارجی به هر سمعک امتیاز IPX می دهد. IP مخفف عبارت “Ingress Protection” است ، به این معنی که ورود اشیاء و مواد خارجی به سمعک چقدر آسان است.

هر دستگاهی که توسط IEC آزمایش می شود دارای رتبه IPX است که از دو رقم تشکیل شده است:

رقم اول از 0 تا 6 متغیر است و توانایی دستگاه را در برابر ذرات جامد مانند گرد و غبار ارزیابی می کند.
رقم دوم از 0 تا 9 متغیر است و توانایی دستگاه را در برابر آب و مایعات دیگر ارزیابی می کند.

سمعک ضد آب ریساند

 

به عنوان مثال ، سمعک های ReSound دارای IPX IP57 هستند-همانند MDHearingAid VOLT+-این بدان معناست که در برابر اکثر گرد و غبار و ذرات (که با رقم “5” مشخص شده است) محافظت می کنند و می توانند در آب غوطه ور شوند. عمق 1 متر به مدت 30 دقیقه (همانطور که با رقم “7” مشخص می شود). معانی کامل رقم دوم به شرح زیر است:

شماره معانی کامل رقم دوم
0 فاقد محافظ آب
1 محافظت در مقابل ریزش آب به صورت عمودی
2 محافظت در مقابل افتادن قطرات آب در زاویه 15 درجه
3 محافظت در مقابل اسپری ها تا زاویه 60 درجه
4 محافظت در برابر پاشش در همه زوایا
5 حفاظت از جت ها در تمام زوایا به مدت 3 دقیقه.
6 حفاظت از جت های فشار قوی در تمام زوایا به مدت 3 دقیقه.
7 حفاظت از غوطه ور شدن در آب تا 1 متر به مدت 30 دقیقه.
8 حفاظت از غوطه ور شدن در آب تا 1 متر به مدت مداوم. طول آزمایش با توافق با سازنده دستگاه تعیین می شود و حداقل 31 دقیقه (و اغلب تا 60 دقیقه) در آب فرو می رود.

به عبارت دیگر ، اگر به دنبال خرید سمعک ضد آب هستید ، باید به دنبال دستگاه هایی باشید که در آن رتبه دوم IPX تا حد ممکن بال

سمعک ضد آب Aquaris زیمنس

در سال 2013 ، زیمنس سمعک Aquaris را عرضه کرد ، که آن را “اولین و تنها سمعک دیجیتال ضد آب ، ضد گرد و غبار و مقاوم در برابر ضربه” نامید. سمعک Aquaris دارای استاندارد IPX IP68 بود ، به این معنی که هم در برابر گرد و غبار و هم در برابر آب بسیار مقاوم است. با این حال ، این محصول چندین سال پیش متوقف شد و از آن زمان ، هیچ تولید کننده سمعک دیگری ادعا نکرده است که محصول آنها “ضد آب” است.

سمعک ضد آب زیمنس

خبر خوب این است که اگر به دنبال خرید سمعک مقاوم در برابر آب هستید ، چندین گزینه در اختیار دارید. Phonak Naída ، که در سال 2007 راه اندازی شد ، دارای گواهینامه IP68 است و شاید اولین سمعک باشد که واقعاً شایسته توصیف “مقاوم در برابر آب” است. از آن زمان ، سمعک هایی مانند Oticon Xceed و Phonak Sky M نیز دارای گواهینامه IP68 هستند که برای محافظت از آنها در برابر تماس های گاه و بیگاه با آب کافی است.

سمعک ضد آب Oticon Opn

Oticon Opn یک مدل سمعک مقاوم در برابر رطوبت ، آب و گردو غبار می باشد . این سمعک دارای درجه IP 68 است ، به این معنی که در برابر خاک و فشار مقاوم است و به اندازه کافی مقاوم در برابر آب است . این محصولات برای یک شیوه زندگی فعال طراحی شده اند و می توانند در محیط های مختلف از جمله محیط های بسیار مرطوب عمل کنند.

سمعک مقاوم در برابر آب یونیترون موکسی

Unitron سری Moxi ، Moxi All ، Moxi Now ، Moxi Fit و Moxi Dura را توسعه داده است که همه آنها دارای IP 68 هستند. این بدان معناست که این سمعک ها می توانند پاشش تصادفی ، رطوبت اضافی ، تعریق و استفاده تصادفی در استخر یا دوش را بدون آسیب رساندن به وسایل الکترونیکی داخل ، تحمل کنند.

دستگاههای Mixo با هر دو تلفن iOS و Android متصل می شوند و امکان پخش برنامه های مختلف صوتی را فراهم می کنند. علاوه بر این ، دستگاه ها قابل شارژ هستند و به کاربران این امکان را می دهد تا آزادی بیشتری بدون نگرانی در مورد تعویض باتری داشته باشند.

نحوه مراقبت از سمعک های ضد آب

اینکه سمعک شما ضد آب یا مقاوم در برابر آب می باشد را در طولانی مدت مورد آزمایش قرار ندهید . اگرچه رتبه IPX از نظر تئوری نشان دهنده مقاومت سمعک در برابر آب و رطوبت می باشد ، اما باید در نظر داشت که تست سمعک در آزمایشگاههای استاندارد با آب تصفیه شده انجام می شود . و اگر بخواهید همین آزمایش را در شرایط دیگری به طور مثال در دریا انجام دهید ممکن است باعث آسیب به سمعک شود .

برای افزایش طول عمر سمعک های ضد آب یا مقاوم در برابر آب ، چندین گزینه پیش رو خواهیم داشت . برداشتن باتری ها ، پاک کردن دستگاه با یک پارچه تمیز و پخش آن می تواند رطوبت و آب را سریعتر از بین ببرد.

برای نتایج سریعتر ، می توانید از یک جعبه تمیز و خشک ماوراء بنفش استفاده کنید که به آرامی رطوبت و تراکم را با گرما از بین می برد. روکش های سمعک ، محافظ ها نیز می توانند در وهله اول از ورود آب به دستگاه جلوگیری کنند.

آیا به سمعک ضد آب احتیاج دارید؟

اینکه آیا شما به سمعک ضد آب احتیاج دارید نیاز واقعی دارید را چند فاکتور باید بررسی نمائیم . اگر در فعالیتهای ورزشی آبی مانند شنا ، کایاک ، اسکی روی آب ، قایقرانی و غیره فعالیت دارید کاندید خوبی برای این محصولات می باشید .

همینطور اگر شما در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید یا از سرگرمی های مرتبط با آب مانند قایق سواری یا ماهیگیری لذت می برید یک کاندید مناسب برای سمعک های مقاوم در برابر رطوبت و آب می باشید .

همینطوراگر شما می خواهید هنگام تمرینات شدید زمانی که ممکن است به شدت عرق کنید سمعک خود را همراه داشته باشید ، یا اختلال هایپرهیدروز دارید که باعث تعریق زیاد می شود ، و همچنین اگر میخواهید با آرامش خاطر زیر دوش حمام نیز آنرا همراه داشته باشید .

سمعک نامرئی مقاوم در برابر طوبت ، گرما و آب

سمعک نامرئی کاملا در داخل مجرای گوش قرار می گیرد وبه همین دلیل در معرض حرارت بدن ، واکس گوش و شاید عفونت گوش قرار دارند . از این جهت سمعک های نامرئی مقاوم در مقابل رطوبت و حرارت و انواع مایعات بهترین گزینه برای این کاربران محسوب می شود . شایان ذکر است که تمامی سمعکهای جدید شرکتهای برند از این تکنولوژی بهره می برند .

سمعک هوشمند اتیکن با فن آوری Oticon pn

فن آوری Oticon Opn پردازش سریعتر و هوشمندی بیشتر در سمعک های BTE اتیکن .Opn از پلت فرم Velox that استفاده می کند که صدا را 50 برابر سریعتر پردازش می کند تا واضح ترین سیگنال ممکن برای رمزگشایی و حمایت بهتر از ارتباط با مغز داده شود