نوار گوش چیست و انواع کم شنوایی کدامند

نوار گوش

نوار گوش چیست

نوار گوش نتیجه آزمایش شنوایی سنجی شما در طیف گسترده ای از فرکانسها می باشد . شنوایی سنجی " ادیومتری " به طور مستقل بر روی هریک از گوشهای شما انجام می شود .

تاثیر آستانه شنوایی در انتخاب سمعک

آستانه شنوایی آهسته ترین صدایی است که در فرکانسهای مختلف می توانید بشنوید . این محدوده شنوایی توسط سنوایی سنج بر روی نمودار علامت گذاری می شود ، که در نهایت نوع کم شنوایی نیز مشخص می شود .

ادیوگرام دارای دو محور X و Y یا عمودی و افقی می باشد. بر روی محور عمودی شدت و بر روی محور افقی فرکانس های ارزیابی قرار دارند. البته می توان این دو مورد را جا به جا کرد ولی شکل مرسوم ادیوگرام به این شکل می باشد.

بعد از اتمام ادیومتری و مشخص شدن شدت و میزان کم شنوایی ، ادیولوژیست می تواند درباره انتخاب سمعک مناسب اقدام نماید که در ادامه مقاله توضیحات بیشتری را خواهیم داد .

نوار گوش و تعیین نوع کم شنوایی

مشخص شدن نوع و شدت کم شنوایی در انتخاب سمعک تاثیر مستقیم خواهد داشت . تست شنوایی شما در فرکانسهای مختلف ضمن مشخص کردن میزان کم شنوایی در نهایت نوع آنرا هم مشخص خواهد کرد .

انواع کم شنوایی که ممکن است درنتایج ادیومتری مشخص شود عبارتست از :

  • کم شنوایی انتقالی(CHL
  • کم شنوایی حسی عصبی(SNHL)
  • کم شنوایی آمیخته(MHL)

نحوه خواندن ادیوگرام ( نوارگوش )

محور افقی (محور x) : محور افقی (محور x) فرکانس (پیچ) را از کمترین به بالاترین نشان می دهد. کمترین فرکانس آزمایش شده معمولاً 250 هرتز (هرتز) و بالاترین معمولاً 8000 هرتز است.

محور عمودی (محور y) : شنوایی‌گرام نشان‌دهنده شدت (بلندی) صدا بر حسب دسی‌بل (dB) است که پایین‌ترین سطح آن در بالای نمودار است.

اگرچه سمت چپ بالای نمودار دارای برچسب -10 دسی بل یا 0 دسی بل است، اما این به معنای عدم وجود صدا نیست. صفر دسی بل در واقع نشان دهنده ملایم ترین سطح صدایی است که یک فرد معمولی با شنوایی معمولی برای هر فرکانس مشخصی می شنود.


"دسی بل" و "هرتز" به چه معناست؟

میزان صدا یا بلندی صدا با سطح فشار صدا تعیین می شود. هر چه این بالاتر باشد، صدا بلندتر است. سطح فشار صدا بر حسب دسی بل (dB) اندازه گیری می شود. کلمه "دسی بل" از "دسی" (به معنای "یک دهم") و نام مردی که واحد دسی بل را اختراع کرد، الکساندر گراهام بل گرفته شده است.

دسیبلمیزان کم شنوایی
۲۰نرمال: اگر استانه ها زیر ۲۰ دسی بل باشد شنوایی فرد در محدوده نرمال می باشد.
۲۶تا ۴۰ملایم: استانه فرد بین ۲۶تا ۴۰ دسی بل می باشد
۴۱ تا ۵۵متوسط: استانه فرد بین ۴۱ تا ۵۵ دسی بل می باشد.
۵۶ تا ۷۰متوسط تا شدید: استانه فرد بین ۵۶ تا ۷۰ می باشد.
۷۰ تا ۹۰شدید: استانه فرد بین ۷۰ تا ۹۰ دسی بل می باشد.
۹۰عمیق: استانه فرد بیش تر از ۹۰ دسی بل می باشد.

فرکانس بیان می کند که زیر و بمی صدا چقدر بالاست. این بر حسب هرتز (هرتز) اندازه گیری می شود که به افتخار فیزیکدان آلمانی هاینریش رودولف هرتز نامگذاری شده است. فرکانس تعداد ارتعاشات در هر ثانیه است. به عنوان مثال، 20 هرتز به معنای 20 ارتعاش در ثانیه است. این ارتعاش بسیار آهسته را به سختی می توان به عنوان صدای بسیار کم شنید. هرچه فرکانس بیشتر باشد، زیر و بمی بالاتر است .


نوار گوش
ادیوگرام ( نوار گوش )

نکته مهمی که باید درک کرد این است که پاسخ‌های گوش چپ با رنگ آبی و پاسخ‌های گوش راست با رنگ قرمز نشان داده می‌شوند. هر نماد در نمودار نشان دهنده آستانه شما برای یک فرکانس معین است. در مثال بالا، آستانه فرد برای 2000 هرتز 50 دسی بل در هر گوش بود.

هنگامی که تمام آستانه ها اندازه گیری و بر روی نمودار ترسیم شدند، به هم متصل می شوند تا خطوطی خوانا برای گوش چپ و راست تشکیل دهند.

شنوایی طبیعی در ادیوگرام چیست؟

با نگاهی به ادیوگرام بالا، توانایی شنوایی طبیعی در ناحیه سایه آبی بالای خط 25 دسی بل نشان داده می شود که نمودار را از چپ به راست می گذراند. اگر نمادهای آستانه شما در ناحیه آبی سایه قرار گیرند، توانایی شنوایی شما در محدوده طبیعی در نظر گرفته می شود. با این حال، هر علامتی در زیر آن ناحیه سایه دار، کاهش شنوایی در آن فرکانس ها را نشان می دهد.

متخصص شنوایی شما شدت کم شنوایی یا درجه کم شنوایی شما را بر اساس جایی که نمادها روی نمودار قرار می گیرند طبقه بندی می کند. کم شنوایی اغلب به صورت خفیف، خفیف، متوسط، متوسط تا شدید، شدید یا عمیق طبقه بندی می شود. آنها همچنین الگوی از دست دادن شما را، به طور کلی به صورت صاف، شیب دار یا افزایشی توصیف می کنند.

نوار گوش
درجات مختلف شنوایی

بسته به آستانه شنوایی شما، کم شنوایی از هیچ تا عمیق متغیر است . در ادامه انواع کم شنوایی که ممکن است در نتایج شنوایی سنجی مشخص شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

تفسیر نوار گوش

 تفسیر نوار گوش جهت مشخص شدن نوع کم شنوایی در کنار تعیین میزان کم شنوایی بسیار پر اهمیت می باشد . نوع کم شنوایی فرد که عامل تعیین کننده در تصمیم گیری شنوایی شناس جهت تجویز سمعک و یا ارجاع فرد دچار افت شنوایی به یک متخصص گوش و حلق و بینی ، در این مرحله مشخص می شود .


براساس آستانه های به دست آمده از ادیومتری می توان نوع کم شنوایی را بر روی ادیوگرام مشخص کرد:


کم شنوایی انتقالی(CHL) :

نوار گوش
کم شنوایی انتقالی(CHL)

در کم شنوایی انتقالی بین آستانه های راه هوایی(AC) و آستانه های راه استخوانی(BC)حدود ۱۵ دسی بل اختلاف وجود دارد و آستانه هایراه استخوانی در محدوده نرمال هستند. به اصطلاح علمی تر بین آستانه های راه هوایی و استخوانی گپ وجود دارد. کم شنوایی انتقالی به علت اختلال در گوش خارجی و میانی رخ می دهد.


کم شنوایی حسی عصبی(SNHL) :

نوار گوش
کم شنوایی حسی عصبی(SNHL)

کم شنوایی حسی عصبی به علت اختلال در عملکرد حلزون و عصب هشتم رخ می دهد. در ادیوگرام یا نوار گوش این افراد هر دو آستانه راه هوایی و راه استخوانی در محدوده غیر طبیعی هستند و هم چنین بین آنها گپ وجود ندارد به عبارت دیگر اختلاف بین آستانههای راه هوایی و استخوانی کمتر از ۱۰ دسی بل می باشد.


کم شنوایی آمیخته(MHL) :

نوار گوش
کم شنوایی آمیخته(MHL)

کم شنوایی آمیخته تلفیقی از کم شنوای انتقالی و کم شنوایی حسی عصبی می باشد. ادیوگرام کم شنوایی آمیخته نیز تلفیقی از ادیوگرام دو مورد قبل است. آستانه های راه هوایی و راه استخوانی دارای فاصله یا گپ می باشند و هر دو آستانه در محدوده غیر طبیعی می باشند. 

در واقع تفاوت این نوع کم شنوایی با کم شنوایی حسی عصبی بر روی نمودار ادوگرام مربوط به فاصله یا گپ بین دو آستانه می باشد که در کم شنوایی حسی عصبی فاصله بین آستانه ای وجود ندارد و در کم شنوایی آمیخته این فاصله وجود دارد.


انتخاب سمعک مناسب بعد از ادیومتری

میزان کم شنوایی در انتخاب نوع سمعک تاثیر مستقیم خواهد داشت . به طور مثال در افت شنوایی شدید و عمیق ممکن است استفاده از سمعک های iic یا در اصطلاح عامیانه سمعک نامرئی با محدیدویتهایی روبرو شوید .

البته خبر خوب این است که کمپانی های برند سمعک در تقویت سمعک های داخل مجرای گوش ( iic ) ، در بهبود کارایی آنها برای پوشش انواع شدت کم شنوایی در حال رشد و ترقی می باشند .


چه زمانی صدا می تواند به شنوایی ما آسیب برساند؟

گوش های ما دائماً در معرض صداهایی هستند که برخی از آنها می توانند آسیب رسان باشند. صدای بالای 140 دسی بل، مانند یک انفجار شدید، می تواند منجر به کاهش شنوایی حاد شود. اگر امواج صوتی به پرده گوش، گوش میانی و/یا گوش داخلی آسیب برساند، به آن ضربه صوتی می‌گویند.

این نوع آسیب معمولا موقتی است، اما برخی از کاهش شنوایی ممکن است دائمی باشد. از دست دادن شنوایی مزمن همچنین می تواند به دلیل صداهای بلند کمتر (حدود 90 دسی بل و بالاتر) ایجاد شود، اگر فردی مرتباً در معرض آنها قرار گیرد. به عنوان مثال می توان به اختلالات شنوایی ناشی از گوش دادن زیاد به موسیقی با صدای بلند (مثلاً از طریق هدفون) یا کار با مته های پنوماتیک بدون محافظ گوش کافی اشاره کرد.


چگونه از شنوایی خود محافظت کنیم

شما می توانید به روش های مختلف از شنوایی خود محافظت کنید. شمع های فوم گوش در برابر نویزهای گاه به گاه محافظت می کنند. گوش بند آکوستیک یک جایگزین است.

آنها به طور کامل هر دو گوش را می پوشانند و به راحتی پوشیده و خارج می شوند. افرادی که با ماشین آلات با صدای بلند کار می کنند، به عنوان مثال در صنعت یا جاده سازی، باید از محافظ شنوایی استفاده کنند.