سمعک هوشمند

سمعک هوشمند از خانواده سمعک دیجیتال و در واقع نسل دوم سمعک های دیجیتال می باشد که به واسطه داشتن تکنولوژی های متعدد و رفتار متناسب در محیط های مختلف به سمعک هوشمند معروف شده اند.

هوش مصنوعی به مرور وارد تکنولوژی شد و صنعت سمعک نیز از این تکنولوژی عقب نماند. مغز انسان در حالت طبیعی سعی می کند محیط های مختلف را بشناسد و متناسب با هر محیط، بهترین تصمیم برای شنیدن را بگیرد.

در افراد با نقص شنوایی این توانایی بهم می خورد و فرد در محیط های مختلف از جمله محیط نویزی یا محیط پر سر و صدا دچار مشکل در شنیدن می شود.

سمعک هوشمند

اجزا سمعک هوشمند

سمعک هوشمند به مشابه سمعک های دیجیتال و آنالوگ نیز دارای قطعات اصلی یعنی رسیور یا گیرنده، مدار پردازشی و تقویت کننده، میکروفون و باتری می باشد. صدا از طریق میکروفون دریافت می شود و به مدار پردازشی فرستاده می شود. بعد از عملیات های پردازشی و تقویت لازم، صدا به سمت رسیور فرستاده می شوذ و رسیور صدای انالیز شده و تقویت شده را به گوش تحویل می دهد.  در مدار پردازشی سمعک هوشمند با استفاده از تکنولوژی های متعدد سعی بر آن شده است تا بتوانند عملکرد گوش طبیعی رادر محیط های مختلف طراحی کنند.


ردیابی صدای گوینده در محیط های شنیداری مختلف از ویژگی های سمعک هوشمند می باشد


ویژگی های سمعک هوشمند

  • توانایی تشخیص سیگنال گفتار از نویز

نویز مخرب ترین عامل در کاهش توانایی شنیداری افراد کم شنوا در محیط های پر سر و صدا می باشد. نویز باعث می شود تا سیگنال گفتاری ضعیف به گوش برسد و فرد نتواند به صورت دقیق گفتار را تشخیص دهد. در سمعک های هوشمند با استفاده از توانایی تفکیک نویز از گفتار، سعی می شود تا نویز تفکیک شده را از بین ببرد و سیگنال گفتار تقویت شود.

الگوریتم پردازشی سمعک هوشمند با استفاده از ویژگی های پوش گفتار، الگوی زمانی و الگوی طیفی میتواند سیگنال گفتار را تشخیص دهد و ان را تقویت کند. هر چقدر توانایی سمعک در جداسازی نویط از گفتار موفق باشد میزان وضوح گفتار بالا می رود.

  • میکروفون های هوشمند

وظیفه میکروفون دریافت صدا ازمحیط می باشد. در سمعک های هوشمند، میکروفون ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند بر جهت خاصی تمرکز کنند و سیگنال گفتاری را دریافت کنند. این ویژگی باعث می شود تا در محیط های نویزی، میکروفون بتواند سیگنال گفتاری را تشخیص دهد و بر روی ان تمرکز کند. تمرکز میکروفون بر روی گفتار باعث تقویت گفتار در چنین محیط هایی می شود و نسبت سیگنال به نویز را افزایش می دهد.

هر چقدر نسبت سیگنال به نویز بالا رود، وضوح گفتاری نیز بیش تر می شود.

 

  • تقویت متناسب با محیط

رفتار سمعک هوشمند به گونه ای است که بتواند در محیط های مختلف متناسب با وضعیت محیط، تقویت را اعمال کند. ایراد سمعک های آنالوگ تقویت یکسان در محیط های شنیداری متفاوت بود. سمعک هوشمند تغییرات تقویت را به صورت ارام اعمال می کند. اگر این تغییرات ناگهانی اعمال شوند ممکن است باعث ازار بیمار شود.

  • پردازش دو گوشی

مغز انسان در حالت طبیعی توانایی دریافت صدا از دو گوش و تلفیق اطلاعات انها را دارد. این توانایی ترکیب دو گوشی باعث می شود تا مکان یابی درست و بهتری از منبع صدا صورت گیرد. افرادی که به صورت دو گوشی از سمعک استفاده می کنند نیاز به ترکیب اطلاعات هر دو سمعک دارند. سمعک های دیجیتال توانایی جفت شدن با همدگیر را دارند.

  • تکنولوژی وایرلس یا بی سیم

در راستای پردازش د و گوشی، هر دو سمعک با استفاده ازتکنولوژی وایرلس با هم جفت می شوند و اطلاعات همدیگر را شناسایی می کنند. این تکنولوژی باعث می شود تا مکان یابی بهتری صورت گیرد. هم چنین پردازش صدا دقیق تر صورت می گیرد.

  • قیمت سمعک هوشمند

سمعک های هوشمند نسبت به سمعک های دیجیتال و انالوگ قیمت بیش تری دارند. تکنولوژی های به کار رفته در سمعک هوشمند باعث راحتی شنیداری در کاربران این سمعک می شود. قیمت سمعک هوشمند از برندهای مختلف نیز با هم دیگر تفاوت دارد. تکنولوژی وایرلس نیزباعث می ود تا قیمت سمعک تغییر کند.

چه کسانی می توانند از سمعک هوشمند استفاده کنند؟

سمعک های هوشمند با دارا بودن تکنولوژی های پیشرفته می توانند کم شنوایی های متعدد را پوشش دهند. به صورت کلی افرادی مانند کودکان و سالمندان که توانایی تنظیم سمعک در محیط های مختلف را ندارند نیز می توانند استفاده بهینه داشته باشند.

 

سمعک هوشمند دارای چه ویژگی هایی می باشد

سمعک های هوشمند نسل دوم از سمعک های دیجیتال هستند که از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می کنند. هدف از طراحی سمعک های هوشمند، شبیه سازی رفتار گوش طبیعی در محیط های مختلف می باشد.سمعک های هوشمند متناسب با تکنولوژی های به کار رفته و کیفیت کم شنوایی فرد، در محیط های مختلف، رفتارهای مختلف از خود بروز می دهند.

اجزاء سمعک هوشمند مشابه با سمعک دیجیتال می باشد و شامل میکروفون، رسیور، پردازشگر و باتری می باشد. سمعک های هوشمند در مدل های مختلف اعم از پشت گوشی تا داخل گوشی و نامرئی به بازار عرضه می شوند.

سمعک های داخل گوشی هوشمند و فوق هوشمند از پرکاربردترین سمعک های حال حاضر می باشند.سمعک هوشمند دارای ویژگی های مختلفی می باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جدول ویژگی ها در سمعک هوشمند
ردیف ویژگی مزایا
1 برنامه شنیداری هوشمند طراحی شده برای محیط های شنیداری مختلف
2 توانایی ارتباط با موبایل هوشمند ارتباط با موبایل هوشمند از طریق اپلیکیشن
3 کنترل فیدبک شناسایی و کنترل فیدبک در سمعک
4 حذف نویز حذف نویز و کمک به بهبود کیفیت و وضوح گفتار
5 پردازش دو گوشی کمک به شنوایی دو گوشی و بهتر شنیدن اصوات
6 ضد آب بودن استفاده در محیط های مختلف شنیداری
7 وایرلس استفاده از بلوتوث برای ارتباط با سمعک دیگر

ردیابی صدا در سمعک هوشمند

افراد کم شنوا و دارای نقص شنوایی در دریافت گفتار و صداهای محیط با مشکل مواجه هستند. تکنولوژی ردیابی گفتار باعث می شود تا فرد در صورت استفاده از سمعک های هوشمند بتواند بر این مشکل غلبه کند. به صورت ساده تصور کنید با فردی که از نظر شنوایی نرمال باشد در حال گفت و گو هستید. شما در گفتارتان از جمله های کوتاه و بلند استفاده می کنید.

فرد با شنوایی طبیعی همه واژه های به کار رفته در جمله را می شنود بدون آنکه برای شنیدن آنها انرژی اضافی مصرف کند. حال تصور کنید طرف مقابل شما درگفت و گو فرد با نقص شنوایی باشد.در این صورت ممکن است فرد کم شنوا بعضی واژه های جمله رو به خوبی نمی شنود و در دریافت مفهوم جمله دچار مشکل می شود.

فرد کم شنوا برای فهمیدن جمله، انرژی بیش تری را مصرف می کند. در تکنولوژی ردیابی گفتار با استفاده از میکروفون های هوشمند بر روی گفتار تمرکز می شود. میکروفون هوشمند گفتار را از نویز زمینه تشخیص می دهد و باعث تقویت گفتار می شود. به این ترتیب فرد کم شنوا گفتار را با وضوح بیش تری دریافت می کند.

سمعک های هوشمند در محیط صوتی دارای انعطاف پذیری جهت یابی هستند. گوش به صورت طبیعی هنگام شنیدن می تواند صداها را از تمام جهات دریافت کند. جهت یابی در افراد کم شنوا دچار مشکل می شود. در سمعک های هوشمند با استفاده از میکروفون های هوشمند و ارتباط این میکروفون ها با همدیگر به فرد کم شنوا کمک می شود تا بتواند گفتار را از تمام جهات دریافت کند.

کلینیک سمعک سایه با کادر مجرب آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه سمعک به تمامی همشهریان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیش تر با کلینیک سمعک سایه در ارتباط باشید.