سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از نسل سمعک های هوشمند دیجیتال می باشد که با نام علمی IIC(Invisible in the Canal) شناخته می شوند. این سمعک در خانواده سمعک های داخل گوشی قرار می گیرد.

سمعک نامرئی به علت نمایان نبودن برروی گوش مورد توجه خیلی از بیماران با نقص شنوایی قرار گرفته است. برند های مختلف سمعک در خانواده های سمعک خود، اقدام به طراحی سمعک نامرئی می کنند. سمعک نامرئی در خم دوم کانال گوش و نزدیک به پرده صماخ یا پرده گوش قرار می گیرد.

کانال گوش دارای دو خم می باشد که به شکل S می باشد. این سمعک ها در زمره سمعک های سفارشی می باشند که قالب آن متناسب با هر فرد ساخته می شود. معمولا اخرین تکنولوژی هر شرکت در سمعک نامرئی آن شرکت وجود دارد. محدوده کم شنوایی ملایم تا متوسط توسط سمعک نامرئی پوشش داده می شود. سمعک نامرئی از نظر قیمت نیز متنوع می باشند و متناسب با برند و تکنولوژی دارای انواع قیمت می باشند.


سمعک نامرئی IIC در مجرای دوم کانال گوش قرار می گیرد


× بیشتر بدانیم سمعک نامرئی امکان مکان یابی صدا را به سبب نزدیکی به لاله گوش برای کاربر سمعک فراهم می کند .

Nanoplug به عنوان نامرئی ترین سمعک ها معرفی شد

کوچکترین سمعک دنیا بوسیله تیمی از محققان با همکاری دانشگاه ملی سئول طراحی و تولید گردید .


این سمعک کوچک که در دسته سمعک های نامرئی قرار می گیرد دارای ابعاد 7.1*5.7*4.17 میلی‌متر است که البته در حال حاضر در مرحله مقدماتی و تحقیقاتی قرار دارد اما تکنولوژی جدید به کار رفته در طراحی ایت سمعک نامرئی این نوید را به کاربران سمعک می دهد تا در آیندهای نه چندان دور شاهد تولیدات منحصر به فرد در دسته سمعک های نامرئی باشیم .


سیستم جدید با استفاده از نوعی نانوباتری به ابعاد 0.85*1.375*0.3 میلی‌متر عمل می‌کند. این باتری به اندازه دانه گندم بوده و می‌تواند شش روز بدون شارژ مجدد کار کند.سمعک نامرئی

کوچک بودن اندازه سمعک نامرئی اگرچه بیماران به استفاده از آن ترغیب می کند ولی معمولا ادیولوژیست یا شنوایی شناس نمی تواند برای برای هر نوع کم شنوایی این سمعک را تجویز کند. شنوایی شناس متناسب با نوع و میزان کم شنوایی و دیگر عوامل، اقدام به انتخاب سمعک می کند. بیماران با نقص شنوایی باید این نکته را در ذهن داشته باشند که سمعک نامرئی حداکثر تا محدوده کم شنوایی متوسط را پوشش می دهد.

سمعک نامرئی دارای معایب و مزایایی می باشد. در زیر به بررسی مزایا و معایب سمعک نامرئی می پردازیم:

مزایای سمعک نامرئی

× بیشتر بدانیم تجویز سمعک نامرئی بر اساس دو فاکتور میزان کم شنوایی و همچنین شرایط کاندید سمعک بستگی مستقیم دارد .

 • رضایت مندی بیماران

رضایت مندی بحث بسیار مهمی در فرایند تجویز سمعک می باشد. هر چقدر بیمار بتواند با سمعک خود کنار اید میزان کارایی سمعک برای فرد کم شنوا نیز بالا می رود. شاید بتوان مهم ترین مزیت سمعک نامرئی را رضایت بالای بیماران دانست.

البته این رضایت در صورتی حاصل می شود که کم شنوایی فرد در محدوده پوشش سمعک نامرئی باشد. بیمران در نگاه اول از شنوایی شناس می خواهند تا سمعک حتی الامکان از ظاهر زیبایی برخوردار باشد. این سمعک نسبت به سمعک پشت گوشی یا BTE در بحث زیبایی بسیارمناسب تر می باشد.

 

 • یافتن مکان صدا یا مکان یابی

گوش انسان در حالت طبیعی دارای دو ویژگی مکان یابی و جهت یابی می باشد. این دو ویژگی به فرد کمک می کنند تا بتواند محل دقیق منبع صدا را پیدا کند. در افراد با نقص شنوایی مکان یابی دچار اختلال می شود. لاله گوش به مکان یابی صدا کمک می کند. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در خم دوم کانال، می تواند از ویژگی مکان یابی لاله گوش بهره گیرد.

 • کیفیت بالای صدا

مسیر عبور صوت از گوش مشخص است و صدا بعد از جمع آوری توسط لاله گوش به مجرا می رود و پرده گوش را به ارتعاش در می اورد و سپس از طریق فضای گوش میانی وارد گوش داخلی می شود. هرچقدر محرک صوتی به صورت خالص تر به پرده برسد و ارتعاش پرده به صورت بهتری صورت گیرد در وضوح و کیفیت صدای دریافتی توسط گوش می افزاید.

سمعک نامرئی به علت قرارگیری در نزدیکی پرده گوش، صدا را بهتر منتقل می کند و نیاز به تقویت بیش تر نمی باشد.

 • فیدبک کمتر سمعک نامرئی

تقویت زیاد سمعک باعث ایجاد فیدبک در سمعک می شود. فیدبک یا اعوجاج باعث اختلال در کار سمعک می شود. سمعک نامرئی بع علت نزدیکی به پرده گوش و قرار گیری در عمق کانال گوش نیاز به تقویت زیادی ندارد و در نتیجه فیدبک در این سمعک کمتر می باشد.

 • کاهش اثر انسداد گوش

اثر انسداد پدیده ای است که به علت قرار گیری سمعک در کانال گوش رخ می دهد. این پدیده باعث می شود تا در فرکانس های پایین تقویت اضافی صورت گیرد. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در عمق کانال باعث چنین اثری نمی شود.

 • اندازه کوچک، قدرت بالا

سمعک نامرئی دارای کوچک ترین اندازه در بین تمام انواع سمعک می باشد. علیرغم اندازه کوچک، دارای قدرت مناسب می باشد. اندازه کوچک باعث شده است که ظاهر این سمعک دارای مقبولیت بیش تری باشد.


معایب سمعک های نامرئی

 • ناتوانی بیمار در تنظیم دستی سمعک

سمعک نامرئی در عمق گوش قرار می گیرد و بیمار نمی تواند سمعک خود را از طریق دست تنظیم کند. به همین علت بر روی سمعک، گیره ای تعبیه شده که بیمار برای بیرون اوردن از ان استفاده می کند. البته امروزه از طریق اپلیکیشن و ریموت کنترل می توان تنظیمات دلخواه را بر روی سمعک نامرئی اعمال کرد.

 • مشکلات تجویز برای کودکان

رشد کودکان ادامه دارد و کانال و مجرای گوش کودکان نیز در حال رشد می باشند. به علت تغییر اندازه مجرای کودکان با افزایش سن، تجویز سمعک نامرئی برای انها محدودیت دارد. البته می توان با تعویض به موقع، از سمعک نامرئی برای کودکان نیز بهره برد.

 • محدوده کم شنوایی ملایم تا متوسط

سمعک نامرئی می تواند محدوه کم شنوایی ملایم تا متوسط را پوشش دهد. افرادی که میزان کم شنوایی انها از حد متوسط بیش تر است ممکن است نتوانند به اندازه کافی از این سمعک بهره ببرند. افراد با کم شنوایی عمیق ویا شدید باید از سمعک هایی استفاده کنند کهتقویت بیش تری دارند. سمعک های پشت گوشی گزینه مناسبی برای این افراد می باشد.

 • بیماران با عفونت گوش مداوم و یا ترشح جرم گوش

بیماران با عفونت گوش مداوم و ترشح جرم گوش در استفاده از سمعک نامرئی محدودیت دارند. چون سمعک در مسیر خروج این مواد قرار دارد ممکن است به مرور زمان به سمعک اسیب برسد. البته امروز پوشش سمعک به گونه ای طراحی می شود که در برابر ورود مایعات و جرم گوش مقاوم باشد ولی با همه این وجود در این بیماران محدودیت تجویز سمعک نامرئی وجود دارد.

 • کاهش عمر باتری

به علت انکه باتری این سمعک ها سایز 10 می باشد عمر ان زودبه اتمام می رسد. تعویض مداوم باتری ممکن است برای بیماران ناخوشایند باشد. امروزه عمر باتری های به کار رفته در سمعک نامرئی افزایش یافته است.

 • محدودیت تجویز در افراد با سابقه جراحی گوش

افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و کانا گوش انها جهت انجام جراحی باز شده است در استفاده از این سمعک ها محدودیت دارند. این سمعک ها برای جای گیری در گوش نیاز به کانال طبیعی دارند.

 

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از نسل سمعک های هوشمند و فوق هوشمند می باشد که در از نظر آناتومیکی بر روی گوش نمایان نیست. سمعک نامرئی یا IIC در خم دوم کانال و نزدیک به پرده گوش قرار می گیرند. از جمله سمعک های پرفروش می توان به سمعک نامرئی اشاره کرد. از جمله محدودیت های سمعک نامرئی می توان به محدوده پوشش کم شنوایی اشاره کرد. سمعک نامرئی کم شنوایی ملایم تا متوسط را می تواند پوشش دهد.

× بیشتر بدانیم سمعک نامرئی به دلیل نزدیکی به پرده گوش کیفیت بالا شنیداری را برای کاربر سمعک فراهم می کنند .
از جمله مزایای سمعک نامرئی می توان به مکان یابی بهتر، اندازه کوچک و آشکار نبودن بر روی گوش، کیفیت بالا و تقویت مناسب و در نهایت رضایت بیمار اشاره کرد. قیمت سمعک نامرئی نسبت به دیگر سمعک های هوشمند بالاتر است. از جمله ویژگی های سمعک نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عکس سمعک نامرئی

در این عکس اندازه تقریبی سمعک نامرئی را مشاهده می کنید البته ناگفته نماند سایز سمعک نامرئی براساس قالب گیری از گوش و مجرای گوش در خروجی کار مشخص می شود به دلیل اینکه سایز مجرای گوش افراد مختلف به دلایل گوناگون می تواند متغیر باشد .

عکس سمعک نامرئی

سمعک نامرئی هوشمند با تکنولوژی وایرلس

سمعک نامرئی IIC یکی از سمعک های مورد علاقه کاربران سمعک می باشد  , و دلیل آن هم به دلیل قرار گیری این نوع سمعک نامرئی در عمق مجرای گوش می باشد .

اما برای کاربران سوالاتی نیز پیش می آید که آیا سمعک IIC می تواند به دلیل ابعاد کوچک دارای امکانات و تکنولوژی های لازم کاربران مانند ایجاد ارتباط بی سیم با سایر وسایل دیگر باشد یا به طور مثال می توانند به صورت هوشمند در محیط های شنیداری مختلف عمل نمایند . در ادامه به سوالات شما پاسخ خواهیم داد .

 

انواع سمعک های نامرئی IIC (سال 2017)

 • اتیکن مینی IIC / سمعک های نامرئی
 • جی ان ریساند  LiNX-3D IIC
 • فوناک Titanium
 • زیمنس / Signia Insio IIC
 • سمعک های نامرئی ویدکس  Menu IIC 

 

اتیکن مینی IIC / سمعک های نامرئی :

اتیکن نه تنها سمعک نامرئی هوشمند با تکنولوژی وایرلس را ارئه نموده است بلکه هنر بزرگتر این کمپانی برند سمهک در تهیه و تولید سمعک های نامرئی با ابعاد وچک می باشد و این کار را بوسیله ارتباط میکروفون به داخل دربا باتری انجام داده است .

 


امکانات سمعک نامرئی
ردیف ویژگی مزیت
1 برنامه شنیداری هوشمند طراحی شده برای محیط های مختلف
2 توانایی ارتباط با موبایل هوشمند ارتباط با موبایل هوشمند از طریق اپلیکیشن
3 کنترل فید بک شناسایی و کنترل فیدبک در سمعک
4 حذف نویز حذف نویز و کمک به بهبود کیفیت و وضوح گفتار
5 پردازش دو گوشی کمک به شنوایی دو گوشی و بهتر شنیدن اصوات
6 ضد آب بودن استفاده در محیط های مختلف شنیداری
7 وایرلس استفاده از بلوتوث برای ارتباط با سمعک دیگر
8 اندازه کوچک و اشکار نبودن بالا بردن میزان رضایت بیمار

انواع سمعک نامرئی

سمعک نامرئی از جمله سمعک های داخل گوشی یا ITE می باشد که ازنظر زیبا شناختی مورد توجه بسیاری از بیماران قرار می گیرد. سمعک نامرئی یا IIC دارای اندازه بسیار کوچکی می باشد و نسبت به دیگر سمعک های داخل گوشی از قدرت کمتری برخوردار است. سمعک های نامرئی معمولا از باتری سایز 10 استفاده می کنند.

تفاوت سمعک نامرئی IIC با سمعک  CIC(کاملا داخل کانال) در این است که سمعک کاملا داخل کانال، نسبت به پرده گوش در مکان خارجی تری قرار دارد در حالی که سمعک نامرئی نزدیک به پرده گوش قرار دارد. به صورت کلی می توان سمعک های داخل گوشی را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

 • سمعک داخل گوشی یا ITE
 • سمعک داخل کانال گوش یا ITC
 • سمعک کاملا داخل گوش یا CIC
 • سمعک نامرئی یا IIC

انواع سمعک نامرئی از برندهای مختلف در بازار موجود است.

سمعک نامرئی از جمله سمعک های داخل گوشی است که بر روی گوش نمایان نیست.

 

× بیشتر بدانیم کمپانی های برند سمعک مختلف مدعی ساخت کوچکترین سمعک داخل گوشی جهان می باشند .

سمعک های داخل گوشی

انواع سمعک داخل گوشی
ردیف نوع سمعک داخل کونکا ومجرای گوش
1 سمعک داخل گوشی یا ITE طراحی شده برای محیط های شنیداری مختلف
2 سمعک داخل مجرا یا ITC بخش کوچکی از کونکا و ابتدای مجرای گوش
3 سمعک عمق مجرا یا CIC عمق مجرا
4 سمعک نامرئی یا IIC خم دوم کانال گوش و نزدیک به پرده گوش

عکس انواع سمعک نامرئی در برندهای مختلف

عکس سمعک نامرئی اتیکن

سمعک نامرئی اتیکن

عکس سمعک نامرئی ویدکس

سمعک نامرئی ویدکس

عکس سمعک نامرئی فوناک

سمعک نامرئی فوناک

عکس سمعک نامرئی سیگنیا

سمعک نامرئی سیگنیا

عکس سمعک نامرئی ریساند

سمعک نامرئی ریساند

5 Terre

سمعک نامرئی بلتون


قیمت سمعک نامرئی تنها وابسته به سایز کوچک و داخل مجرای گوش بودن سمعک نامرئی منوط نمی شود و ارتباط مستقیم با انواع تکنولوژی به کار رفته در سمعک نامرئی نیز دارد .


× بیشتر بدانیم درباره کوچکترین سمعک دنیا , بهترین سمعک نامرئی دنیا و تکنولوژی های به کار رفته در سمعکهای نامرئی چقدر می دانید ؟

سوالات متداول درباره سمعک نامرئی

 • کوچکترین سمعک نامرئی مربوطه به کدام کمپانی میباشد ؟

 

کمپانی های برند سمعک هر کدام مدعی ساخت کوچکترین سمعک دنیا هستند اما در این میان می توان به کمپانی سمعک اتیکن , استارکی , ویدکس , بلتون به عنوان تولید کنندگان برند سمعک نامرئی اشاره نمود .

 

 • سمعک نامرئی گرانتر میباشد ؟

کو چکتر بودن سمعک نامرئی لزوما بدان معنا نمی باشد که قیمت آن نیز بالاتر از سایر سمعکها باشد , البته یکی از فاکتورهای مهم به حساب میرود اما مجموعا کیفیت و کارایی و کلیه تکنولوژی های به کار رفته در سمعک نهایتا قیمت آن را رقم خواهد زد .

 

 

 • سممعک نامرئی واقعا دیده نمی شود ؟

البته این مورد بستگی به کانال گوش کاربر سمعک دارد اینکه تا چه میزان تنگ یا نرمال برای ورود سمعک نامرئی باشد . اما در کل می توان گفت که سمعکهای نامرئی به دلیل قرارگیری در خم دوم کانا گوش تقریبا نامرئی می باشند و باز هم تاکید می ود اینکه چه شخصی کاندید خوبی برای سمعک نامرئی می باشد فقط و فقط در حیطه تشخیص شنوایی شناس ( متخصص شنوایی ) می باشد .

 

 • آیا سمعک نامرئی زود تر خراب می ود ؟

به دلیل قرار گرفتن سمعک نامرئی در داخل کانال گوش و حرارتی که به آن میخورد که ناشی از دمای بدن انسان میباشد و عوامل دیگری مانند رطوبیت گوش و جرم کوش و... امکان دارد زودتر مستهلک شود و البته این مورد به کیفیت سمعک نامرئی نیز بستگی مستقیم دارد .

 

 • بهترین سمعک نامرئی دارای چه ویژگیهایی می باشد ؟

دقیقا نمی توان گفت بهترین سمعکهای نامرئی کدام هستند , اما سمعک دیجیتال نامرئی که هوشمند سازی شده و مقاوم در برابر رطوبت نیز هستند دارای قیمت بالاتری می باشند البته به این موارد تکنولوژی وایرلس را نیز می توان اضافه نمود .

 

 • سمعک نامرئی هوشمند هم وجود دارد ؟

بله , سمعک نامرئی هوشمند هم وجود دارد در نظر داشته باشید که هوشمند بودن سمعک یک تکنولوژی می باشد که که فرایند شنوایی شخص را به شنوایی انسان نزدیک می کند مانند تکنولوژی دیجیتال تجزیه وتحلیل صدا که نسبت به نسل اولیه سمعکها که آنالوگ بودن کیفیت بالاتری داشته و قابلیت انعطاف پذیری بالایی هم جهت برنامه ریزی دارند .

 

 • انواع سمعک نامرئی کدامند ؟

سمعک نامرئی IIC تنها سمعکی می باشد که در خم دوم کانال گوش قرار می گیرد و می توان گفت که نامرئی میباشد IIC مخفف کلمه Invisible in the channel می باشد یعنی کاملا در مجرای گوش


× بیشتر بدانیم سمعک نامرئی از نسل سمعکهای هوشمند دیجیتال می باشد که مقاوم در برابر رطوبت و آب و همچنین مدتی است که از تکنولوژی وایرلس نیز بهره مند شده اند تمامی موارد گفته شده سبب علاقه مندی کاربران به این نوع از سمعکها شده است که در حین زیبایی مجهز به فن آوری های روز دنیا نیز می باشند .