سمعک فوناک

 

تاریخچه سمعک فوناک

شرکت فوناک(PHONAK) زیر مجموعه شرکت سونووا می باشد. سنووا ارایه دهنده طیف وسیعی از محصولات کمک شنوایی می باشد. سونووا در اروپا، امریکا و شرق اسیا دفاتر نمایندگی دارد و در سراسر دنیا دارای نمایندگی توزیع می باشد.سونووا مالکیت برندهای از قبیل اونسد، بایونیکس، یونیترون، گروه شنوایی کانکت و فوناک می باشد. فوناک از جمله برترین برندهای این شرکت می باشد.

تاسیس فوناک

شرکت ای جی فرالکترواکوستیک ابتدا در زوریخ توسط سرمایه داران فرانسوی و بلژیکی تاسیس شد. بعد از گذشت هیجده سال فردی به نام ارنست ریس تمامی سهام شرکت را خرید و با دیگر اعضای خانواده به شراکت گذاشت. .

این شرکت توانست در سال 1978 اولین محصول خود به نام سوپر فرانت را روانهبازار کند. سوپرفرانت از نظر میزان تقویت بی رقیب بود و بعد از مدتی با دستکاری ویژگی هایش توسط متخصصین برای کودکان نیز قابل استفاده شد.

جهانی شدن فوناک

در دهه هفتاد و هشتاد بسیاری از شرکت ها اقدام به گسترش فعالیت خود به سراسر دنیا کرده اند. شرکت فوناک نیز در همین دوره زمانی سعی کرد حضور خود در بازارهای بزرگ دنیا را پررنگ کند و توانست مراکز بازاریابی در فرانسه و المان را ایجاد کند.

 

تغییر نام شرکت ای جی به فوناک

در سال 1985 شرکت هولدینگی تشکیل شد و به فوناک نامگذاری شد. شرکت فوناک دفتر خود را در شهر استافا تاسیس کرد.

استفاده رونالد ریگان از سمعک در ملا عام باعث تغییر نگرش مردم به سمعک شد. فوناک از موقعیت ایجاد شده نهایت استفاده را برد و اقدام به بازاریابی در آمریکا کرد. اقدام ریگان باث تغییر نگرش مردم و رونق بازار وسایل کمک شنوایی شد.

 

نواوری های فوناک

دهه نود میلادی را می توان دهه نواوری های فوناک دانست. از جمله مواردی که باعث شد این دهه را دهه نواردی ها نامید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید رایانه شنوایی PICS

این رایانه جایگزین مناسبی در نبود سیستم FM بود

فروش بیش از صد میلیون دلار ذز سال 1994

در دسترس بودن بیست درصد سهام برای عموم

تولید تکنولوژی چند میکروفونی به نام ادیوزوم(AUDIOZOOM)

امکان انتخاب برنامه از بین برنامه های شنیداری

خرید شرکت استفنس نروژ در سال 1996 توسط شرکت فوناک

تولید کوچک ترین گیرنده FM به نام مایکرو لینک

تاسیس مرکز تکنولوژی و نواوری در سال 1997در شهر استافا

 

اولین سمعک تمام دیجیتال دنیا

با راه اندازی مرکز تکنولوژی و فناوری، فوناک توانست در سال 1999 اولین سمعک تمام دیجیتال دنیا را روانه بازار کند. فوناک نام کلارو را برای این سمعک انتخاب کرد. از ویژگی های این سمعک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گیرنده ی FM داخلی مایکرولینک

تکنولوژی ادیوزوم

قابلیت کنترل مخفی از راه دور

 

تکنولوژی بلوتوث

در سال 2003 فوناک فوناک اقدام به راه اندازی خط تولید خود در چین نمود. در همین سال فوناک توانست سمعک اسمارت لینک را روانه بازار کند. ویژگی مهم این سمعک قابلیت استفاده از بلوتوث بود.

سمعک ساویا در سال 2004 با تکنولوژی شنوایی طبیعی توانست توجه بساری از کاربران سمعک را جلب کند.

در سال 2004 سمعک پرسیو اوپن توسط فوناک معرفی شد که برای رفع مشکلات ناشی از پوشاندن کامل مجرای شنوایی استفاده می شد.

 

سمعک گیرنده در کانال(RIC)

سمعک گیرنده در کانال مایکروپاور دستاورد مهم شرکت فوناک در سال 2006 بود که توانست برای افرادی که توانایی استفاده از دیگر سمعک ها را نداشتند، مفید باشد.

 

اگاهی سازی از کم شنوایی

در سال 2006 و با افزایش استفاده از دستگاههای پخش موسیقی،شرکت فوناک تصمیم گرفت تا مرکز شنیدن جهانی(HEARING THE WORLD) را راه اندازی کند. فوناک هدف از راه اندازی این مرکز را اگاه سازی و جلوگیری از آسیب های شنوایی عنوان کرد.

 

سمعک ضدآب

در سال 2008 با عرضه سمعک نایدا، فوناک توانست اولین سمعک ضد آب خود را به کاربران سمعک معرفی کند. این سمعک برای افراد با کم شنوایی شدید مفید بود. در سال 2009 سمعک ائودیویس(Audeo yes) با طراحی بهتر و تکنولوژی پیشرفته تر وارد بازار شد

 

تولیدپردازشگرهای قوی در سال 2010

در سال 2010 شرکت فوناک اقدام به طراحی میکروچیپ های نسل اسپایس کرد که داری ویژگی های زیر بئند:

16 میلیون ترانزیستور در چیپ 65 نانومتری

توانایی 200 میلیون پردازش در ثانیه

داشتن حافظه بزرگ

 

امروزه فوناک با داشتن تکنولوژی های متعدد توانسته است یکی از برندهای معروف و مشهور در زمینه سمعک باشد.

قیمت سمعک فوناک

قیمت سمعک فوناک از حدود 2/1میلیون تومان شروع و تا حدود 9 میلیون تومان متغیر است.