سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال نسل هوشمند سمعک ها می باشد که فناوری های هوشمند را به سمعک آنالوگ اضافه کرده اند. هر سمعک از چهار جز اصلی رسیور یا گیرنده، میکروفون، تقویت کننده و باتری تشکیل شده است. باتری منبع تولید انرژی می باشد. نسل اولیه سمعک ها یعنی آنالوگ در واقع دارای پردازشگر هوشمند نبود. ویژگی بارز و شاخصه اصلی سمعک دیجیتال پردازشگر دیجیتالی ان می باشد که باعث می شود تا کیفیت صدا بهتر باشد.سمعک دیجیتال علاوه بر پردازشگر دیجیتالی، دارای چندین تکنولوژی خاص می باشد که متناسب با هر برند متفاوت است از جمله می توان به تکنولوژی حذف نویز و حذف فیدبک اشاره کرد.

  سمعک دیجیتال

عملکرد سمعک دیجیتال

در سمعک صدا بوسیله میکروفون دریافت می شود و به پردازشگر منتقل می شود. در پردازشگر عملیات های خاص پردازشی صورت می گیرد و هم چنین تقویت صدا صورت می گیرد. در سمعک های دیجیتال در مسیر پردازشی ورود صوت، فیلترهایی وجود دارد که کار انها تبدیل محرک آنلوگ به دیجیتال و بالعکس می باشد. صوت مولفه فیزیکی و آنالوگ می باشد. برای پردازش دیجیتالی نیاز به تبدیل محرک آنالوگ به اعداد باینری دیجیتال می باشد.بعد از عملیات های پردازشی صورت گرفته در پایان نیز محرک دیجیتال به انالوگ تبدیل می شود و صوت به رسیور می رسد. میکروفون صدای تقویت شده را مجددا به گوش تحویل می دهد.

 

ویژگی های سمعک دیجیتال

جهت پردازش دیجیتالی صوت، در سمعک های دیجیتال فعل و انفعالاتی صورت می گیرد. این ویژگی ها باعث می شود تا عملکرد هوشمند در سمعک های دیجیتال بارز باشد.

تقویت محرک صوت

یکی از مشکلاتی که در سمعک ها وجود دارد نویز محیط می باشد. نویز باعث می شود تا سیگنال صوتی به درستی درک نشود. برندهای مختلف برای تقویت سیگنال صوتی دارای تکنولوژی هایی می باشد. مهم ترین بخش پردازش صدا، تقویت مناسب بدون وجود فیدبک می باشد.

نمونه گیری از محرک صوتی

نمونه گیری از سیگنال صوتی در سمعک های دیجیتال، باعث می شود تا سمعک بتواند به صورت واضح تر سیگنال صوتی را از نویز تشخیص دهد. ارتباط مستقیم بین تعداد نمونه گیری و میزان وضوح سیگنال صوتی وجود دارد.

تعداد کانال و باند

در سمعک های دیجیتال با اصطلاحات باند و کانال می توان میزان کارایی سمعک را تا حدودی تشخیص داد. باند مناطق فرکانسی است که در ان میزان بهره یا تقویت سمعک را می توان تنظیم کرد. در مناق فرکانسی کانال نیز می توان گسترده سازی، دایرکشنالیتی یا جهت داری و تراکم یا فشرده سازی را می توان تنظیم کرد.

حداقل تعداد باند و کانال در سمعک های دیجیتال دو می باشد. هر چه تعداد باند و کانال بیش تر باشد عملکرد سمعک دیجیتال نیز بالاتر می باشد و کارایی ان بالاتر می باشد. تعداد باند و کانال بر قیمت سمعک دیجیتال نیز تاثیر دارد.

حذف فیدبک

سمعک های دیجیتال به علت عملکرد بالا و اندازه کوچک تر ممکن است دچار اعوجاج یا فیدبک شود. فیدبک در واقع تداخل کار اجزای سمعک در هم دیگر می باشد. فیدبک باعث می شود تا صدای خروجی سمعک دچار خش خش شود. تکنولوژی های پیشرفته برندهای مختلف باعث حذف فیدبک در سمعک های دیجیتالی می شوند. هر چقدر فیدبک سمعک کمتر شود میزان وضوح سیگنال گفتاری بالاتر می رود.

مدل های سمعک دیجیتال

سمعک های دیجیتال در انواع مدل پشت گوشی تا داخل گوشی تولید می شوند. در مدل پشت گوشی، بخشی از ان در پشت گوش قرار می گیرد و قالبی نیز در گوش بیمار قرار می گیرد. در مدل داخل گوشی نیز مدل های متفاوت تری از داخل کانال تا نامرئی قرار می گیرد.

قیمت سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال به نسبت تکنولوژی های به کار رفته در ان دارای قیمت های متفاوتی می باشد.

به طور کلی می توان عوامل موثر بر قیمت سمعک های دیجیتال را به شرح زیر بیان کرد:

تعداد باند و کانال: هر چه تعداد باند و کانال بیش تر باشد، وضوح گفتار سمعک بالا می رود و قیمت ان نیز بیش تر است.

نوع سمعک : بسته به اینکه سمعک دیجیتال در کدام مذل باشد قیمت متفات دارد. قیمت سمعک های پشت گوشی با داخل گوشی متفاوت است.

برند سمعک : سمعک های دیجیتال از برندهای متفاوت دارای قیمت های مختلفی می باشند.

تکنولوژی : هر چقدر تکنولوژی های یک سمعک دیجیتال پیشرفته تر باشد قیمت سمعک نیز بیش تر می باشد. به عنوان مثال تکنولوزی ضد آب باعث بیش تر شدن قیمت سمعک دیجیتال می شود.

 

سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال نسل د.وم سمعک ها می باشد که از مدار پردازشی دیجیتال بهره می برد. تا سال 2000 اکثر سمعک ها بر مدار آنالوگ بودند. با ورود تکنولوژی دیجیتال، انقلابی در زمینه سمعک به وقوع پیوست. امروزهاکثر سمعک های موجود در بازار از نسل سمعک های دیجیتال می باشند.  عملکرد سمعک دیجیتال بدین گونه است که صدا توسط میکروفون جمع آوری و به پردازشگردیجیتالی فرستاده می شود. پس از پردازش، صدا توسط رسیور به گوش فرستاده می شود. سمعک های دیجیتال دارای مزایای زیادی می باشند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ردیف ویژگی مزیت
1 برنامه هوشمند طراحی شده برای محیط های شنیداری مختلف
2 حذف نویز شناسایی و حذف نویز و بهبود کیفیت و وضوح صدای گفتاری
3 کنترل فید بک شناسایی و حذف فیدبک و جلوگیری از خش خش کردن صدا
4 ضد آب بودن در بعضی از مدل های دیجیتال وجود دارد

قیمت سمعک دیجیتال بستگی به معیارهای مختلفی دارد که از آن جمله می توان به برند سمعک، نوع سمعک، تکنولوژی های به کار رفته در آن اشاره کرد.

سمعک های دیجیتال دارای انواع مدل پشت گوشی و داخل گوشی می باشند.

کلینیک سمعک سایه با کادری مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات شنوایی سنجی و مشاوره سمعک می باشد. جهت کسب اطلاعات بیش تر درباره سمعک های دیجیتال با کلینیک سمعک سایه در ارتباط باشید.

سمعک دیجیتال در یک نگاه

سمعک دیجیتال نسل دوم سمعک ها می باشد که مانند سمعک آنالوگ دارای سه قسمت اصلی رسیور یا گیرنده، میکروفون و پردازشگر می باشد. باتری نیز در تامین انرژی نقش دارد. وجه تماسز اصلی سمعک دیجیتال با آنالوگ در مدار پردازشی آنها می باشد. مدار پردازشی در سمعک های دیجیتال باعث بهبود کیفیت گفتار و وضوح آن می شود. صدا بوسیله رسیور دریافت می شود و به مدار پردازشی فرستاده می شود. بعد از آنالیز، صدا به میکروفون تحویل داده می شود و به گوش می رسد. تکنولوژی حذف فیدبک، کنترل وزوز، تمرکز بر گفتار و ردیابی گفتار از چمله ویژگی های سمعک دیجیتال می باشند.